215 tillerie. Eenigen tijd geleden moet de majoor Seijffardt in een artikel in den Militairen Spectator, waarvan ik geen kennis heb kunnen ne men, de systematische toepassing dezer methode hebben verklaard en aanbevolen. Naar men ons aan de schietschool mededeelde, werd zij aldaar echter reeds lang te voren beoefend. Er bestaan alle redenen om aan deze oefening zeer veel zorg te wijden. Het nieuwste gezichtpunt in zake de defensie der Neder- landsche liniën is, zooals men weet, dat de actieve verdediging het meest zal behooren te geschieden uit tusschenbatterijen tusschen do forten, op de meest gunstige plaatsen gelegen. Het vuur uit die batte rijen zal voornamelijk indirect zijn, terwijl zij zelve in de lage terrei nen zoo gemaskeerd zullen geplaatst zijn, dat zij voor het oog van den vijand onzichtbaar blijven, maar dan ook de aanvalsbatterijen van dezen laatste dikwijls uit de naaste omgeving van onze batterijen niet zullen kunnen worden gezien. Yoor de regeling van het vuur onzer batterijen zal dan moeten worden gebruik gemaakt van de waar nemingen van zijposten op de meest geschikte plaats uitgezet en met onze batterijen telephonisch verbonden. Ik laat hier volgen het een en ander uit de voordracht, welke aan de schietschool betreffende de waarneming met behulp van zijposten gegeven werd. Aannemende dat de hoeken, waaronder de beide zijposten R en R, het doel waarnemen, gelijk zijn, zij dan in bijge voegde figuur O het doel, Q de batterij, waaruit gevuurd wordt en H het waargenomen trefpunt, dan zal, wanneer men de loodlijnen HN op OQ, HA op OR, en HB op OR trekt, ON de lengte- en HN de breedteafwijking van het schot voorstellen, terwijl de lengten a en b der loodlijnen HA en HB de waargenomen breedteafwijkingen zijn. De vraag is dus de afstanden ON en HN uit te drukken in de lengten a en der waargenomen afwijkingen. Trek daartoe de lijn IIP evenwijdig aan OR, OR, in P snijdende, en verder OC even wijdig aan HN en PC loodrecht op OC, dan is ON CD PC PD. PC OP cos PD PH cos ON (OP - PH) cos

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 228