HET EERSTE VERSLAH DER INEANTERIE-SCHIETSCHOOL. Toen de Infanterie-Schietschool haar verslag „van hetgeen behandeld en verricht werd gedurende den eersten cursus 1 April tot 31 Juli 1889" de wereld inzond, was het zuivere belangstelling, die elk officier aanspoorde, om daarvan kennis te nemen. Bij lezing van het eerste gedeelte van het verslag betrekking hebbende op het theore tisch onderwijs in ballistiek en techniek, met de voorafgaande wis kundige inleiding moest die belangstelling plaats maken voor onvol daanheid, en geen wonder, want zelden werd een doel zoo voorbijge streefd als 'hier en droeg een rapport daarvan zóó de blijken. Men oordeele zelf! Het theoretisch onderwijs in bedoelde vakken omvatte: A. Beknopte wiskundige inleiding 1. de reeksen van hoogere orde; 2. de leerwijze der kleinste vierkanten 3. de coördinatenstelsels 4. de parabolen van den 2en en 3™ graad. B. De kogelbaan in liet luchtledigemet toepassing van de para bolische theorie. C. De kogelbaan in den dampkring 1. de theorie van den luchttegenstand en de derivatie; 2. de invloed van den luchttegenstand op de baan van het projectiel in verband met zijne gedaante en den vorm van zijn voorvlak; 3. de formules ter berekening van de versnelling der zwaartekracht op elk punt der aarde; 4. de vergelijking van de baan in den dampkring met die in het luchtledige a. bij gelijke elevatiehoeken, b. bij gelijke snelheden, c. bij gelijke elevatiehoeken en aanvankelijke snelheden 5. bet bepalen van trillingshoeken 6. het meten van snelheden 7. het bepalen van de dichtheid der lucht, met verklaring zoo-

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 235