223 zijn voor eene behandeling waarvan, bij voortbouwing op een deug- delijken grondslag, wellicht jaren zouden worden gevorderd? Laten wij het verslag in enkele onderdeelen eens nader beschouwen In de beknopte wiskundige inleiding komt onder 2 voor: de leerwijze der kleinste vierkanten Werd dit vak inderdaad geheel behandeld, dan zouden vooral met het oog op de basis, waarop voortgebouwd moet worden hiervoor alleen 4 maanden nog niet voldoende zijn. Zelfs Van Dam van Isseltwiens werk „de Kogelbaan" enz. bijna ongenietbaar is voor niet-wiskundigenspreekt alleen en dat nog wel in het aan hangsel van het beginsel van de leerwijze der kleinste kwadraten en geeft daaruit eene enkele formule ter toepassing op de ballistiek. En te Mr. Cornelis wordt de leerwijze behandeld. Wat met punt 3 yan de inleiding „de coördinatenstelsels" bedoeld wordt, is niet recht duidelijk; een ander stelsel dan dat der recht lijnige rechthoekige coördinaten wordt in de ballistiek niet gebezigd en om mede te deelen wat daaronder verstaan wordt, zijn niet veel meer dan van vijf minuten noodig. In C punt 1 wordt gesproken van de theorie van den luchttegen- stand. Hieruit en uit punt 2, waar de invloed van den luchttegen- stand toegepast wordt op de baan, zou men moeten opmaken, dat werkelijk die theorie behandeld werd, om zoodoende te komen tot de wetten van den luchttegenstand. Zonder kennis van hoogere analyse en analytische mechanica is de ontwikkeling dier theorie volmaakt onmogelijk. (1) Kan de kennis van die vakken bij de gedetacheerde officieren worden verondersteld Op de schietschool worden die vakken niet onderwezen; in het programma toch zijn zij niet vermeld, het geen in zooverre verwondering moet baren, daar zij naast de kleinste vierkanten, coördinatenstelsels en parabolen van hoogere orde een goed figuur hadden kunnen maken. Ook de waarschijnlijkheids rekening had er dan nog bijgevoegd kunnen worden, vooreerst als grondslag van de theorie der kleinste vierkanten en omdat zij in den cursus over trefkans wordt toegepastwant hoe toch is de toepassing mogelijk eener onbekende theorie? (1) Ditzelfde geldt ook voor de theorie der derivatie en van hot grootste gedeelte yan hot vermelde onder: D. Inwendige ballistiek.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 238