- 224 - Hoe het zij, wij meenen voldoende te hebben aangetoond, dat het programma, zooals het in het verslag is ontwikkeld, onmogelijk be handeld is kunnen worden en wij durven er zelfs aan toevoegen, dat, naar onze meening, alleen een groote specialiteit in ballistiek in staat zoude zijn, een zóó diepgaand onderricht in de bedoelde vakken te geven. Haar onze meening echter is te groote geleerdheid niet alleen overbodig, maar ook in lijnrechten strijd met het doel, dat bereikt moet worden. Wat toch wordt er met de detacbeeriug van officieren aan de schietschool beoogd Het reglement voor de Infanterie-Schietschool is nog niet gepu bliceerd, anders zoude dit op deze vraag antwoord kunnen geven. Wij meenen echter gerust te mogen aannemen, dat het hoofddoel in overeenstemming is met dat van alle schietscholen in Europa, namelijk: de officieren te vormen tot goede onderwijzers in het schieten en tot vuurleiders, en hen geschikt te maken om, bij hunne korpsen terug gekeerd zijnde, mede te werken aan het onderwijs van het kader in alles, wat het schieten betreft. Door eenvoudig doch tevens grondig onderricht te geven, zal dit doel veel beter bereikt worden dan door er hoogere wiskunde bij te halen en alles een geleerd tintje te geven. Aan de kleinste vierkanten, analytische meetkunde en waarschijnlijkheidsrekening kunnen toch in werkelijkheid slechts eenige oogenblikken worden gewijd en het gevolg daarvan is, dat de leerlingen, geen denkbeeld hebbende van de uitgebreidheid dier takken der hoogere wiskunde, zich zullen ver beelden al heel wat te weten, terwijl inderdaad dergelijke schijn geleerdheid slechts valsche begrippen kweekt. Is eene formule uit de theorie der kleinste vierkanten of uit de waarschijnlijkheidsrekening noodzakelijk, om tot het een of ander resultaat te komen, welnu, laat men die formule dan opgeven, zonder meer. De practijk toch staat hier op den voorgrond en aannemen op gezag is dus volkomen gewettigd. Aan de Normaal Schietschool te 'sHage, waar het onderwijs ge geven wordt door mannen met een gevestigden naam op het gebied der vuurwapenen, is het onderwijs op de zomercursussen zoo een voudig mogelijk ingericht. Alleen voor hen, die verder in de bal-

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 239