235 worden beschouwd; een nog kortere spanne tijds daarna zag de In dische Kegeering al hare eischen door de overwonnenen ingewilligd. Het overmoedige Boni zóó klonk het vóór 30 jarenhad eindelijk zijn trotschen nek voor ons gebogen; van vele zijner voorrechten beroofd, in uitgestrektheid verminderd, had het zich tevens de ont trooning moeten laten welgevallen van de ons vijandig gezinde vor stin; de toegebrachte slagen hadden het overwicht onzer wapenen op tastbare wijze ik 't licht gesteld, en schrik en vrees verspreid onder de overige volken op Celebes,vóórwaar een resultaat, schit terender en vlugger verkregen dan men weinige maanden te voren had durven hopen. En thans, op den 19en April 1860 had Nieuw-Batavia zich in feestgewaad getooid, en zijne bewoners maakten zich gereed om de vóór zes maanden uit zijn midden getogen strijders eene inkomst te bereiden, zoo schitterend, dat zij onuitwischbaar gegrift zal blijven in de harten van degenen, die van dit huldebetoon van Batavia's burgerij getuigen zijn geweest. Men had de troepen veel eerder terugverwacht; de zeilschepen hadden echter op zee met tegenwind en zwaar weder te kampen gehad, doch zie, op den 17cn April waren de „Robertus Headrikus" en de „Aegidia en Paulina" ter reede gekomen, die, behalve het vaandel, de 3e en 6e compagnie van het 1 le bataljon infanterie over voerden, zoomede de te Batavia te huis behoorende afdeeling ar tillerie, en in den loop van den volgenden dag waren de „Sb Jan" en de „Johanna" verschenen, met de vier overige compagnieën van het genoemde korps aan boord. Wel had men met het oog op de gemaakte toebereidselen voor de ontvangst der troepen met eenigen spijt reeds den 18en April een der compagnieën zien ontschepen en onmiddellijk zien doortrek ken naar Meester Cornelis, doch geen nood, nog vijf compagnieën en de artillerie bleven over, wien de toegedachte hulde niet zou ont gaan. Bovendien de gewezen bevelhebber der expeditie was ter plaatse aanwezig; hem toch zou in de eerste plaats de ovatie gelden en de Generaal Yan Swieten had dan ook, op de daartoe gedane uitnoodiging, zich op dien gedenkwaardigen avond met zijn staf be geven naar het Hotel der Nederlanden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 250