244 Gelijk bekend is, heeft Frankrijk het zich tot taak gesteld, het gedeelte van Soudan, besproeid door de Senegal en den Niger, onder zijne heerschappij te brengen en zijne handelsbetrekkingen tot in deze streken uit de strekken. Terwijl de Engelschen en Duit- sehers als uitgangspunt voor hunne verdere veroveringen de monden van de Groote Rivier en de kuststreek van Guinee hebben genomen, wisten de Franschen, met hunne kolonie Senegal als basis, langza merhand tot aan den Niger op meer dan 8000 KM. van Saint Louis posten vooruit te schuiven. In minder dan 6 jaar is deze geheele streek Fransch geworden en nu, na den veldtocht van 1886—87, omvat Fransch-Soudan het geheele grondgebied, gelegen tusschen de Engelsche bezittingen van Sierra Leona en de republiek Liberia aan de eene zijde, en de Sahara en het koninkrijk Macina aan de an dere zijde. Iedere etappe bij ons voortrukken werd gekenmerkt door een militairen veldtocht, die ten zeerste bemoeilijkt werd door het on gezonde klimaat, door de bezwaren, verbonden aan de approviandee ring, door het zwaar begroeide terrein en vooral door de zwakte onzer troepen, die zich in deze onmetelijke, onbekende streken ver loren ten midden van een vijand, tienmaal sterker in aantal en meestal opgezweept door godsdienst-fauatisme. Men herinnere zich nog de nederlagen, die de woeste benden van den Mahdi de En gelsche colonnes hebben doen ondergaan en later de bloedige ramp van Üogali, die zoo'n hevigen slag aan de vaderlandslievende ge voelens der Italianen toebracht. De oorlogvoering in de koloniën wordt, evenals die in Europa, door vaste regelen beheerscht, welke men niet ongestraft kan trotseeren en daarom te meer moet in acht nemen, omdat elke nederlaag on getwijfeld tot groote onheilen moet leiden en de ondervinding heeft geleerd, dat de bondgenooteu van den vorigen dag zich weldra aan de zijde der overwinnaars scharen, om zich met ongekende woede en zonder mededoogen tegen de overweldigers van het zoo verfoeide ra3 te keeren. Het tijdperk van uitrusting en voorbereiding speelt vooral in onze koloniale expeditiën een zeer belangrijke rol; in alle details moet, vóór het vertrek der colonne, zorgvuldig voorzien worden, zoo-

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 259