246 I. Het operatieplan en de voorbereidende maatregelen. De lauden, die het gezag van Mahmadou-Lamine hadden erkend en zich voorbereidden om zijne scharen aan te vullen, ten einde opnieuw tegen onze nederzettingen in Senegal op te rukken, strek ten zich uit: 1°. langs den linkeroever van de Falémé van af Sénoudébou tot in Gambia; 2°. langs den rechteroever van dezen stroom tot de Bafing. Om deze uitgestrekte streken tot haar plicht te roepen, was het noodig haar kennis te doen maken met onze colonnes. Bovendien moesten de bewegingen dezer colonnes zoodanig geregeld worden, dat zij elkander te Dianna, het te verwachten middelpunt van weerstand, ontmoeten zouden. Twee stafofficieren, de luitenant van de marine-artillerie Bonna- corsi en de luitenant van de marine-infanterie Quiquandou, ont vingen het bevel om met de meeste geheimhouding eene verkenning te verrichten van de wegen, die onze colonnes zouden kunnen volgen door Bontou en Bambouk. Den 15en October te Saint Louis aan gekomen, begaven deze officieren zich weldra naar Bakel om hunne zending te volbrengen. Het ondervolgende is ontleend aan de instructiën, die ik den luitenant Quiquandou ter hand stelde: Gij laat U te Kayes ontschepen en begeeft U zoo spoe dig mogelijk naar Mansonnah. Tracht onopgemerkt door te gaan en laat uwe omgeving vooral niet weten, dat gij tot den staf van den opperbevelhebber behoort. Kleed U zoo eenvoudig mogelijk en doe U op reis voor als iemand, die een onderzoekingstocht onderneemt om de voortbrengselen des lands te leeren kennen. Verricht, in één woord, al het noodige, opdat men zich zoo min mogelijk met U ophoudt en men niet vermoedt met welke zending gij belast zijt. „Gij begeeft U over Mansonnah en door het défilé van Kourdaba naar Opper-Falémé, deze landstreek zoo omzichtig mogelijk verken nende. Gij moet U op de hoogte stellen van den politieken toestand van Bambouk, Kamanau, Diakha enz. Zooals gij weet, luiden de

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 261