256 Het peloton marine-infanterie in elk der beide colonnes werd dus voorzien van muildieren. Daar er geen voldoend aantal rijzadels was, werden de muildieren voorzien van pakzadels, hetgeen op een gegeven oogenblik, bijv. gedurende de rustdagen, zelfs veroorloofde om de infanterie te voet doen gaan en hunne rijdieren te benutten om levensmiddelen van de achterwaartsche depots te gaan halen. Alle pakzadels werden op dezelfde wjjze ingericht, ten einde behalve den ruiter nog te kunnen dragen zijne wapenen en ten minste vier dagen levensmiddelen voor zich en zijn rijdier. De stijgbeugel- riemen werden vervangen door touwen, die aan hun uiteinden voorzien waren van kleine plankjes, bij wijze van beugels. De man zat zeker niet erg op zijn gemak, maar de vermoeienissen van den marsch werden ver meden en hij kon frisch en krachtig op het gevechtsterrein aankomen. Ieder peloton werd geoefend in het vlug op- en afstijgen, in het marcheeren met eenen en tweeën, in het halt houden enz. De man schappen leerden zich spoedig van hunne rijdieren bedienen. Het afstijgen, het toewerpen der teugels aan de Inlandsche geleiders (één per drie dieren), het zich gewapend verzamelen en het openen van het salvovuur eischten niet, meer dan vijf minuten. De onderofficieren en de Europeesche gegradueerdan van de com pagnieën tirailleurs, evenals de kanonniers, werden voorzien van kleine Inlandsche paarden of muildieren als rijdier. Kortom geen enkel Europeaan werd te voet gelaten. Het is voornamelijk aan dezen maatrpgel dat ik de gemakke lijkheid toeschrijf, waarmede de colonne hare groote marsehen naar Diakha heeft verricht, en het kleine aantal sterfgevallen, dat gedurende de operatiën heeft plaats gehadze hebben niet meer bedragen dan drie voor de beide colonnes. 3°. Het toevoegen van stukken van 80 eiï 65 mM. aan de le colonne. Onze colonnes van de Boven-Senegal hadden tot en met den laat- sten veldtocht alleen bergstukken van 4 if; gebruikt. Niettegenstaande zijne lompheid had dit materieel tot nu toe werkelijk zeer groote diensten bewezen, maar de uitwerking was in Soudan, waar de dorpen, omringd door sterke tata's van aarde of hechte enceintes van boom stronken sagné'seen grooten weerstand boden, dikwerf onvoldoende. Het weinig nauwkeurige schot uit deze stukken stelde bovendien niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 271