259 1°. Voeding. Het ration, vastgesteld door de hoogste autoriteiten, en dat de luitenant kolonel zal handhaven in zoo groot mogelijke hoeveel heden, wordt beschouwd voldoende te zijn, indien het niet bedorven of verkwist wordt. Het is in de eerste plaats aan de manschappen en ver volgens aan hunne chefs om te waken voor het goed houden van het ration. 2°. Dranken. Niet drinken, wanneer men sterk bezweet is. Bij voorkeur gekookt of gefiltreerd water drinken met daaraan toe gevoegde thee of tafia, wanneer die verstrekt wordt. Bij een plas aangekomen, aan den dorst weerstand bieden tot de komst van den dokter, die den aard van het water zal onderzoeken. 3°. Kleeding. Gedurende de marschen in de warmte de kleeren om den hals losmaken en openhouden. 's Morgens en 's avonds kleeren van laken of flanel dragen. Zich des nachts goed dekken en zich beveiligen tegen afkoelingen van den buik, die dysenterie veroorzaken; nooit de ceintuur afdoen. 4°. Algemeene gezondheidsmaatregelen. De luitenant-kolonel vestigt de aandacht van allen op de twee vreeselijkste vijanden in Soudan, zij die de meeste slachtoffers maken a. De zon, waartegen men zich moet behoeden door den helm op te houden, zelfs onder de boomen en afdaken, die meestentijds geen voldoend dichte schaduw afwerpen h. De dronkenschap, gevaarlijker nog dan de zon. Ieder Europeaan, die zich aan den drank overgeeft, is verloren. Sterke drank veroorzaakt aanvanke lijk eene ongewone opwinding, die er de militairen toe brengt hun plicht te verzaken, de wetten der discipline zwaar te overtreden en hun zoodoende straffen en veroordeelingen doet ondergaan. Yerder veroorzaakt hij ern stige storingen in de gezondheid en brengt hij bijna altijd den dood aan. De commandanten van korpsen en dienstchefs hebben onfeilbare mid delen in de hand om de verschillende ziekten te bestrijden, nl. a. door van de Europeanen een dagelijkschen arbeid te eischen, die bij hen eene zekere werkzaamheid handhaaft b. door een wakend oog te houden op hunne lichamelijke reinheid; c. door het moreel van hunne manschappen hoog te houden, door hun een korten veldtocht voor te spiegelen en lien op liun plicht te wijzen, om dezen eervol te maken voor de Pransche wapenen en yoordeelig voor de belangen van het land. Wordt vervolgd.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 274