274 Het oordeel van de Jury, dat de groote uitbreiding, welke aan den Plaatselijken Staf wordt gegeven, niet voldoende is gemotiveerd, komt mij zeer juist voor. Vooral als men in aanmerking neemt, dat de werkzaamheden van dien staf belangrijk zullen verminderen, doordien het gewone troepenvervoer bij de door schrijver aangenomen organisatie van het leger aanmerkelijk geringer zal zijn dan thans het geval is. Voor Batavia en Weltevreden kan niet met één plaatselijk adjudant worden volstaan. Zou het geen aanbeveling verdienen om de betrekking van plaat selijk commandant te Batavia, Semarang, Soerabaia, Padang, Magelang en Kota Radja te doen vervullen door hoofdofficieren, die, hoewel minder geschikt voor hoofdofficier in hun eigen wapen, door hunne overige hoedanigheden alleszins verdienen het leger te verlaten met een hooger pensioen dan dat van kapitein? Drie hunner zouden bijv. luitenant-kolonel kunnen zijn, de drie overigen majoor. LXIV. Alle adjudantsbetrekkingen worden vervuld door kapiteins met uitzonderiny van de reeds genoemde luitenants plaatselijke adjudanten (33) Met schrijver erken ik gaarne het gewicht der adjudantsbetrek kingen. Als adjudant van de hoogere officieren chefs van wapens en diensten, brigadecommandanten, commandant van het regiment cavalerie, commandant der veld- en bergbatterijen zag ik dan ook gaarne kapiteins en geen luitenants aangewezen. Dit voor alle adjudantsbetrekkingen te doen, zal niet gaan. Men oordeele zelf! Bij de Infanterie alléén neemt schrijver 47 kapiteins-adjudanten aan. Aangezien nu 't verschil in inkomsten tusschen een kapitein en een len luitenant beiden als jongste helft berekend ƒ850 -f- 100) (ƒ200 -)- 70)= 180 per maand bedraagt, zou be doelde maatregel een meerdere jaarlijksche uitgave van 47 X 12 X 180 101.520 vorderen. Hierbij moet nog in aanmerking worden genomen, dat schrijver wel

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 289