19 ook daar nog vele barbaarsche gewoonten, .zooals het koppensnellen, als zegeteeken bij huwelijken of andere plechtige gelegenheden, benevens het offeren van menschenlevens bij benoeming van hoofden of nationale feesten. „Rijst wordt er in overvloed geteeld en voor eigen voedsel be nuttigd. Klapperboomen zijn er in groote menigtemaar hoezeer in andere gedeelten des eilands veel palmolie wordt bereid en uit gevoerd, bezigt men te Lagoendi en in de naburige landschappen de klappernoten alleen als varkensvoeder, omdat een overoud bij geloof de bevolking doet denken dat het verkoopen der vruchten alle boomen zou doen sterven. „Sedert 1347 heeft zich aldaar geen enkel handelsvaartuig laten zien uit vrees voor de wraak, waaraan de kooplieden meenen te zullen zijn blootgesteld voor de tuchtiging die dit gedeelte van het Niasser volk in 1847 heeft ondergaan. Deze vrees blijkt echter ongegrond te zijn geweest; de waarheid is, dat het volk reikhalzend naar eene prauw met handelsgoederen uitziet. „De resident is van oordeel, dat voorloopig drie gouvernements etablissementen in het binnenland moeten worden gevestigdeen in het Noorden, een in het midden en een in het Zuiden van het eiland. „Met de weinige bekendheid, die wij nu nog met het eiland en zijne hulpmiddelen hebben, kan ik mij met dat denkbeeld, als voorloopige maatregel, zeer goed vereenigen. Ik zeg, als voorloopige maat regel, omdat het wel niet anders kan, of deze eerste organisatie zal met den eersten worp niet kunnen zijn wat zij later moet blijken te wezen. Naar mijn inzien moet ons eerste streven zijn, den verderfelijken invloed der Oostersche vreemdelingen tegen te gaan en te vernietigen, hetwelk vooreerst wel niet beter zal kunnen geschieden dan door het eiland in eenige districten te verdeelen, en deze ieder te stellen onder het gezag en de bescherming van Euro- peesche posthouders, die tevens het volk zullen onderrichten in het openen van gemeenschapswegen, het telen van rijst en andere voe dingsmiddelen, het planten en bereiden van edeler producten die als ruilartikelen in den handel kunnen gelden, maar wier taak, zooals ik gezegd heb, bovenal wezen moet om het volk tegen de sluwe afpersingen der vreemdelingen te beschermen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 30