305 „Nadat reeds een vrij groot aantal geweren was afgewerkt, heeft zich echter bij het gebruik het bezwaar voorgedaan, dat bij enkele geweren de afsluiter bij het openen of sluiten van den grendel zoodanig kon draaien, dat daardoor de beweging van dozen belemmerd werd, en wel voornamelijk als een gevolg van de groote speling van sommige grendels in het staartstuk. Dit moet geacht worden een van die voorvallen te wezen, waartegen bezwaarlijk van te voren was te waken. Onverwijld zijn intussehen maatregelen genomen om aan die bezwaren tegemoet te komen. „De firma De Beaumont en Soleil heeft werkelijk om verhooging van den prijs der te transformeeren geweren gevraagd. Uit den aard der zaak is zulks voor wat betreft de 25000 geweren, waarvoor het contract is gesloten, ondoenlijk. Mocht het evenwel, bij een aanhangig onderzoek, blijken dat de fabrikant niet bij machte is de geweren, welke de Minister van Oorlog het recht heeft boven de bepaalde 25000 stuks nog te doen transformeeren, tegen denzelfden prijs te leveren, dan geeft het gewijzigd art. 16 den ondergeteekende gelegenheid, dien prijs zoodanig te verhoogen, als hem noodig zal voorkomen. „De Minister kan natuurlijk bij den fabrikant wel aandringen op spoe dige levering, en dat is herhaaldelijk gedaan, zoowel persoonlijk, als door de officieren met de transformatie belast. Doch de ondergeteekende ziet niet in, welke maatregelen hij zou kunnen nemen om de afwerking der geweren in de fabriek der aannemers te bespoedigen. Zijnerzijds is datgene in het werk gesteld, wat vertraging in de keuring kan doen vermijden, namelijk het doen aanwezig zijn van een talrijk keurings- personeel. „Er zijn thans (26 Nov. 1889) door de fabrikanten 12368 geweren opgeleverd. Bovendien zijn 3000 stuks gewijzigd in de werkplaatsen voor draagbare wapenen. „Er zijn nog geen korpsen geheel met het getransformeerde geweer gewapend. Daarentegen zijn bij alle korpsen reeds sedert eenige maanden een zeker aantal geweren voorhanden, ten einde den troep met dat ge weer bekend te maken. „Aanvankelijk lag het in het voornemen van den ondergeteekende om, in de onderstelling dat de oplevering der te transformeeren geweren op de vastgestelde tijdstippen naar beliooren zou geschieden, in don loop van dit jaar zoo mogelijk reeds twee divisiën infanterie van de gewijzigde geweren te voorzien en, in elk geval, althans ééne divisie daarmede te bewapenen, terwijl zulks dan voor de andere der bovenbedoelde divisiën Dl. I, 1890 20

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 320