313 omgeven is, heeft hij geen neiging om zich te krommen; beide om standigheden bevorderen een goede trefkans. Tevens heeft de mantel het voordeel den loop tegen uitwendige beschadigingen te beschermen. Een groot nadeel is het evenwel, dat de mantel bij aanhoudend schieten zog heet wordr, dat men dien zonder zich te branden, niet meer met de hand kan aanraken, terwijl de loop zelf, daar deze ingesloten is en derhalve niet kan afkoelen, bijna gloeiend wordt, waardoor de trekken sterker dan anders afslijten en bederven kunnen ook verkrijgt de dunne mantel zeer licht deuken. Bij de geweerfabriek te Steyer zijn reeds 250,000 dier geweren besteld, terwijl in de maand Juni jl. de Duitsche regeering voor, den aanmaak van nog 650,000 stuks in onderhandeling was met de Oesterreichische Waffenfabrik Gesellschaft. Volgens de jongste berichten (Militair Blad N°. 22 dd. 30 Nov. 1889) is het Gardejagerbataljon het eerst met het nieuwe repeteergeweer bewapend, nadat alvorens de geweermaker gedurende een maand gedetacheerd is geweest aan de werkplaatsen te Spandau, om aldaar de inrichting van het nieuwe geweer te leeren kennen. Daar nu onlangs de geweermakers van het 10° korps daarheen gezonden zijn en binnenkort zullen gevolgd worden door die van het 8e korps, mag men aannemen, dat beide korpsen spoedig het nieuwe geweer zullen ontvangen. Belangrijk zijn de bijzonderheden, welke bij de proeven en oefe ningen gebleken zijn omtrent het rookvrije buskruit, dat in de pa troon van het nieuwe Duitsche geweer gebruikt wordt. De op den 14cn Augustus jl. bij Spandau in tegenwoordigheid van den Keizer gehouden manoeuvres onderscheidden zich door het gebruik van dat kruit, hetwelk bijzonder heefc voldaan; de uitkom sten moeten zeer verrassend geweest zijn. Voor den toeschouwer had het den schijn, alsof de vooruitgeschoven tirailleurlinie geen deel nam aa-.i het gevecht en de manschappen werkeloos op den grond lagen, ofschoon zij wel degelijk vuurden. Op 300 M. afstand zag men niet den minsten rook en slechts in de onmiddellijke nabij heid ontwaarde men ijle wolkjes, die snel vervlogen. Tevens was de knal zwakker en korter van duur. De benaming rookvrij buskruit is echter minder juist, daar bij de

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 328