314 verbranding wel rook ontwikkeld wordt, echter in geringe hoeveel heid. In kleur verschillend met den rook van het gewone kruit, vermengt hij zich gemakkelijk met den dampkring, is dunner en minder wit, daarbij doorschijnend en eenigszins blauw van kleur. Tijdens de manoeuvres werd de rook spoedig door den wind verspreid. Bij het tirailleurvuur is de uitwerking drukkend voor de tegenpartij. Gedurende het gevecht bij het Osterwald hoorde men ten goed onderhouden vuur in de richting van den boschrand, doch geen spoor van rook verried de aanwezigheid der vijandelijke tirail leurs, die echter slechts op 400 M. afstand verwijderd waren. Dien tengevolge moest de aanvaller slechts op goed geluk af vuren, hetgeen natuurlijk aanleiding moest geven tot munitieverspilling. Doch eenmaal in de gevaarlijke zone van het vijandelijk vuur genaderd, ontstaat een onweerstaanbare aandrang dit vuur te beantwoorden, zoodat dan meermalen slechts in den wilde zal geschoten worden. Boven dien zullen de verliezen bij een aanval over open terrein in hooge mate toenemen, daar bij het gebruik van het oude buskruit de rook een scherm oplevert, dat den verdediger belet behoorlijk te richten. Als een gevolg van den gunstigen uitslag der genomen proeven moet reeds in alle stilte de munitie voor de infanterie met het rookvrije buskruit zijn aangemaakt om in de noodzakelijke oorlogs behoeften te kunnen voorzien. Zijn die berichten juist, dan moet worden aangenomen dat men er zoowel in Duitschland als in Oostenrijk in geslaagd is, om de aan de nieuwere zg. rook- en knalvrije buskruitsoorten verbonden nadeelen, bestaande in zeer hooge en onregelmatige gasdrukken, te overwinnen. In verband met het vorenstaande is het hier wellicht de plaats om er op te wijzen, dat bij een algemeene invoering en gebruik van zg. rook- en knalvrij buskruit geen onbelangrijke veranderingen op het gebied der tactiek te wachten zijnzoo zullen, om slechts iets te noemen, in de toekomst de vijandelijke stellingen door den geringe- ren rook veel minder duidelijk dan thans te onderscheiden zijude aanvaller zal minder dan thans bescherming genieten van den rook en dus waarschijnlijk zwaarder verliezen hebben te lijdenbij den

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 329