21 doen, eenigszins te vergelden voor de vele ontberingen, die zij zullen hebben te verduren, dienen zij geen lager traktement dan f 150. 's maands te ontvangen; zij zullen daardoor in staat zijn, eeue betere levenswijze te voeren, hetgeen bij de Inlanders, die veel aan uiterlijk vertoon hechten, niet te veronachtzamen is. „Het burgerlijk gezag over het eiland Nias, voor zoover onze invloed reikt, is thans in handen van den len luitenant H. P. de Yos, die daar voor volkomen geschikt is en, volgens het gevoelen van den resident van Tapanoeli, bij eene groote bekendheid met land en volk, in hooge mate den tact heeft om met de menschen om te gaan en in het al gemeen in zaken van bestuur zeer ervaren is- De resident schetst hem als iemand die, door zijnen bezadigden, zachten en vriendelijken omgang, het vertrouwen en de liefde der Niassers heeft verworven. „Yan zijne kennis van land en volk zal partij dienen getrokken te worden om den te benoemen gecommitteerde te kunnen voorlichten en terecht helpen in zijne eerste schreden van onderzoek. „Tot gecommitteerde voor het door den Minister van Koloniën be doeld onderzoek zal de ambtenaar ter beschikking J. F. Nieuwen- huisen gekozen kunnen worden. Hij is een wetenschappelijk gevormd man, die veel algemeene kennis heeft, gedurende elf jaren als offi cier van gezondheid in het Nederlaudsche leger heeft gediend en door een zesjarig verblijf als civiel gezaghebber te Singkel niet vreemd met het Niasser volkskarakter is gebleven. Zijn innemend karakter, bezadigde en vriendelijke omgang heeft hem te Singkel onder de bevolking bemind gemaakt en zal ook te Ni as zijne nasporingen zeer in de hand werken. „Zijne taak zal, maar mijn inzien, zich moeten bepalen tot het verspreiden van het meest mogelijke licht over de land- en volken- kunde van Ni as, over de botanie en geologie, voor zoover de kennis daarvan belangrijk zal zijn; over de geschikte punten waar voorloopig ter verkrijging van den meest mogelijken invloed in de binnenlanden Europeesche gezaghebbers zullen moeten gevestigd worden. Ik stel mij voor dat hij deze taak met ijver aanvattende, haar wat zijne be kwaamheden betreft goed zal kunnen volbrengen, terwijl zijne genees kundige studiën hem vaak genoeg in de gelegenheid zullen stellen om het volk weldaden te bewijzen en zijn vertrouwen te winnen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 32