315 veiligheidsdienst zal men minder dan thans" de hulp van het geluid der schoten ondervindeu, wat soms voor de gemeenschap van veel gewicht is, waardoor bijv. een veldwacht meer gevaar loopt overvallen te worden, daar de kans bestaat dat de schoten van de posten niet gehoord worden, terwijl eindelijk door sommigen wordt beweerd dat, tengevolge van het gebruik van rookvrij buskruit, de militaire lucht vaart in waarde zal winnen, daar deze nu dikwijls slechts het eenige middel aan de hand zal doen, om de vijandelijke stellingen op te sporen. Yolgens de Allg. Mil. Zeitung heeft de vervaardiging van het in 1888 aangenomen repeteergeweer voor het Turksche leger plaats in de fabriek te Oberndorf in Wurtemberg; behoudens eenige geringe wijzigingen is het gelijk aan het Duitsche repeteergeweer M. 71/82. Het heeft echter slechts een kaliber van 9.5 mM. en weegt 4.25 KG. De ballistische eigenschappen zijn zeer voldoende; de baan is tot op 400 M. bestreken voor staande infanterie. De kogel weegt 18.4 G., is vervaardigd van lood en tin en heeft een lengte van 27 mM., dus 3 kalibers. Met eene lading van 4.6 G. Rottweil-Hamburg buskruit, waarbij eene spanning van 1600 atmosferen wordt ont wikkeld, doorboort de kogel op 1500 M. een balk van 15 cM. dikte; op 2600 M. dringt hij 5 cM. diep in een droge dennenplank. Per dag worden 250 a 300 geweren afgeleverd. Een tiental maanden geleden bestond echter het plan voor de nog te leveren geweren het kaliber te brengen op 8 mM.of daaraan ge volg werd gegeven, is niet nader gebleken. De ten vorigen jare in België afgebroken proeven, waarvan reeds in mijn vroeger opstel werd gewag gemaakt, ziju in de maand Mei van dit jaar hervat; aan de tot den wedstrijd toegelaten uitvinders waren de voorwaarden gesteld, dat zij hunne geweren moesten iu- richten voor het sterke buskruit (poudre vive, in België poudre papier genoemd), zoodat aan den kogel eeue aanvankelijke snelheid van 600 M. werd gegeven en dat de loop en het mechanisme moesten vervaardigd zijn van eene bijzonder deugdzame, geharde staalsoort. Omtrent dat poudre papier vindt men vermeld dat het in de Konink lijke fabriek van AVetteren vervaardigd wordt en dat daarmede resul-

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 330