316 taten verkregen werden, zooals die elders nog niet bereikt zijn, zonder dat het metaal van den loop daaronder te lijden heeft. (1) De proeven werden genomen met de Mauser-, Mannlicher-,Nagant-, Marga- en Eugh-geweren, waarvan het eerste een kaliber had van 7,05 mM., de overige van 8 mM.de beide laatste werden spoedig terzijdegelegd en bij de voortgezette beproeving bleek het Mauser- geweer in alle opzichten de voorkeur te verdienen; het moet een uitmuntend wapen zijn, dat zeer vlug en gemakkelijk kan geladen worden, de ledige huls altijd met zekerheid uitwerpt en niet al te samengesteld is. Bij Koninklijk besluit van 23 October 1889 is dat geweer, waarbij een patroon zonder rand gebruikt wordt, aangenomen als bewapening voor de infanterie en de genie. De fabricatie zal geschieden in de Rijks wapenfabriek te Luik. (2) De in Zwitserland sedert 1882 genomen proeven mot klein kaliber geweren hebben ook daar in Juni van dit jaar tot eeae oplossing van het sedert jaren hangende vraagstuk geleid. Het aangenomen repeteerstelsel is dat van don kolonel Schmidt, directeur der wapenfabriek te Bern het heeft een kaliber van 7,56 mM. De patroon heeft eene middelbare grootte en is zonder randde lading rookvrij buskruit geeft aan het 14 G. zware projectiel eene aanvankelijke snelheid van 600 M., terwijl de gasdruk 2200 atmosferen bedraagt. De huls is, om den gasdruk niet te doen stijgen, slechts gedeeltelijk met buskruit gevuld. Of het projectiel een koperen of een stalen mantel zal verkrijgen, is, evenals of do trekken den gewonen vorm öf dien door professor Hebler voorgesteld zullen bekomen, nog niet bepaald. De koperen mantel heeft ten opzichte van den stalen mantel het nadeel dat hij duurder is en het indringingsvermogen vermindert. Wat de trekken aangaat, helt men er toe over om te nemen een aantal van 3 hoekige trekken, even breed als de velden met eene diepte van 0.1 mM. Het geweer weegt zonder bajonet 4,4 KG.; de bajonet weegt 0.32 KG.; (1) Revue militaire de l'Etranger No. 717 dd. 30 April 1889. (2) Revue militaire de l'Etranger No. 730 dd. 15 Nov. 1889.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 331