317 het magazijn ligt onder het sluitstuk en kan afgesloten worden om het geweer als enkellader te kunnen gebruiken. De patroon weegt slechts 26,4 G., zoodat per 100 patronen eene gewichtsvermindering van 400 G. verkregen wordt. Een crediet van 16 millioen francs is door den Zwitserschen Bondsraad toegestaan voor den aanmaak van 150,000 geweren tegen 80 francs per stuk en 300 patronen per geweer. (1) Eindelijk blijkt omtrent den stand van deze aangelegenheid in Nederland een en ander uit de betreffende het YIIIe hoofdstuk der staatsbogrooting (Oorlog) gewisselde staatsstukken. In hot voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs vindt men ter zake het volgende aangeteekend „Door andere leden, die in de transformatie der infanteriegeweren in repeteergeweren slechts een overgangsmaatregel zagen, omdat men later toch tot geweren van kleiner kaliber en wellicht tevens tot rook- en knal vrij buskruit zal moeten overgaan, werd de vraag gedaan, of in die richting al proeven genomen worden? Er zal hoogstwaarschijnlijk veel tijd noodig zijn om te dien opzichte tot een resultaat te geraken en men wenschte dan ook, voor hot geval die proeven niet zijn aangevangen, er op aan te dringen, daarmede niet te lang te wachten. Men vertrouwde, dat als de thans in transformatie begrepen 50000 geweren gereed zou den zijn, geen voorstellen zouden worden gedaan om daarmede voort te gaan", waarop de Minister van Oorlog in zijne memorie van antwoord het volgende mededeelde „Reeds geruimen tijd zijn proeven aanhangig in de richting van een ge weer van kleiner kaliber. Een der moeielijkheden daarbij bestaat even wel in het verkrijgen van eene geschikte buskruitsoort, die, zoo mogelijk, rookvrij moet wezen. In dat opzicht echter is het vooral geraden niet met overhaasting te werk te gaan. De prijs toch van het nieuwe rook vrije buskruit is belangrijk hooger dan die van het bestaande zwarte bus kruit. En zoolang men niet de volkomen overtuiging bezit, dat het nieu we buskruit geen bezwaren oplevert bij het opleggen van de patronen in de magazijnen wat uit den aard der zaak moet kunnen geschieden, (1) Revue militaire de l'Etranger No. 723 dd. 30 Juli 1889 en Militair Blad No. 18 dd. 30 September 1889: Iets over de nieuwe bewapening der infanterie van Zwit serland en van eenige andere rijken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 332