327 Aldus de motieven hebbende ontvouwd, die m. i. tegen het voorstel De Veve pleiten, rust op mij ook de plicht de middelen aan te geven, die in den gang der bevordering van de infanterie-luitenanta verbetering zouden kunnen aanbrengen, d. i. tot eene sneller promo tie tot kapitein aanleiding moeten geven. Dat ik in het navolgende in hoofdzaak alleen bespreek de mid delen, om de bevordering tot den kapiteinsrang te bespoedigen, ge schiedt om drieërlei redenen a. omdat eene bevordering tot kapitein na een diensttijd als officier van 10 a 12 jaren, de mogelijkheid doet geboren worden, dat men op 40 jarigen leeftijd majoor wordt b. omdat de kapiteinsrang de baton de maréchal is voor de meeste officieren, en c. omdat de betrekking van compagniescommandant een der meest gewichtige, zoo niet de belangrijkste is in een leger. Wat ik onlangs las omtrent de compagniescommandanten van het Duitsche leger, is toch zeer zeker ook van toepassing op den Indi- schen kapitein Der alte, viel und nicht immer mit Recht geschmakte General von Rücher hat einmal gesagt: „Der Geist der Armee sitzt in ihren Offi- ziers!" Es ist wahrlich keine Zurücksetzung für alle übrigen Offiziers- grade, wenn man das Wort dahin variirt: „Der Kern unseres Heeres sitzt in seinen Kompagniechefs!" Ihre Pflichtreue, ihre Sparsamkeit, ihre nie versagende und nie verzagende Freudigkeit am Dienst, ihr Yerstandnisz für denselben ist die festeste Gewahr für die Tüchtigkeit uaserer Armee Sie sind es, die den höheren Truppenführer in oft recht ermiidender Arbeit das Material Schmieden, mit dem jene allein Sehlachten gewinnen künnen. Met den Heer De Heve ben ik het eens, dat de voornaamste oorzaak der slechte promotie bij het officierskorps der infanterie ge legen is in de zeer ongunstige verhouding van het aantal kapiteins tot dat der luitenants. Vermindering van het aantal luitenants is m. i. niet mogelijk zonder den dienst te schaden. Eene betere verhouding moet derhalve verkregen worden door vermeerdering van het aantal kapiteinsplaafsen, zonder gelijktijdige uitbreiding van het officierskorps. En dat dit mogelijk is zonder de kosten te hoog op te voeren en ook zonder aan kapiteins betrek-

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 342