EEN BIJDRAGE TOT DE INDISCHE KRIJGSGESCHIEDENIS. {Met een kaart.) üe heer H. A. A. Niclou, executeur testamentaire in den boedel van den onlangs overleden gepensionneerden luitenant-kolonel der artillerie J. B. P. Osten, vond onder de door dien hoofdofficier nage laten papieren, ook een verzameling aanteekeningen van de hand van diens vader, den op 1 Januari 1832 gepensionneerden kolonel der artillerie J. B. Osten. Onder deze verzameling wordt ook aangetroffen een verhaal van de ei meestering van Java in 1811, dat afkomstig is van een kapitein ingenieur, geattacheerd aan den staf van den generaal Janssens, die alle gevechten heeft bijgewoond, doch wiens naam in het manuscript niet genoemd wordt. Aangezien bedoeld verhaal in eenvoudige, geheel onopgesmukte taal de gebeurtenissen van het voor onze koloniën zoo ongelukkige jaar 1811 bespreekt en aan het slot met belangwekkende beschouwingen van den ongenoemden kapitein-ingenieur en van den kolonel Osten is verrijkt, bood de heer Niclou mij, met toestemming van de erven, het stuk ter plaatsing in het Ind. Mil. Tijdschrift aan. Hoewel de verovering van Java in dit orgaan reeds meermalen, o. a. in de Jaargangen 1871 en 1879, op verdienstelijke wijze is behandeld en ook verscheidene andere werken omtrent die gebeurtenis meer of minder belangrijke gegevens bevatten, zoo komt het mij toch voor, dat het hieronder volgende stuk in elk opzicht der kennisneming waardig is en ongetwijfeld zal bijdragen, om tot een juiste beoordeeling van de krijgsverrichtingen in 1811 te geraken. Jammer genoeg worden bij het verhaal geen teekeningen of schetsen aangetroffen. Ten einde echter de lezers in staat te stellen, den loop van de verschillende gevechten te kunnen volgen, is de bij den

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 350