336 Jaargang van 1871 behoorende kaart van Batavia en omstreken ge reproduceerd en hierbij gevoegd. Overigens wordt het stuk zonder verandering van taal of stijl hieronder opgenomen. W. Verhaal van de verovering van Meester Kornelis door de Engelschen en van de overgave van het Eijland Java door den Generaal Janssens bij Capitulatie van den 18 September 1811. Voor wij het voorgevallene in dezen veldtocht beschrijven, zullen wij vooraf een juist en nauwkeurig denkbeeld, van het terrein waarop is gestreden, trachten te geven. De Rhede van Batavia, alwaar de Engelsche schepen ten anker kwamen, is ruim, veilig, en naar het noorden open. In het westelijk gedeelte derzelve, bevindt zich de mond der groote Rivier, welke loop zich zuidwaarts naar de Stad rigt en verder het kampement Wel tevreden doorsnijdt en eindelijk drie a vier palen hooger op het ver sterkt kamp Meester Kornelis, aan de linkerzijde begrensd. Van de stad Batavia naar het kampement Weltevreden, leiden twee verschillende wegen, de Oostelijke noemt men den weg van Jacatra, en den Westelijken de weg van het Molenvliet. Deze twee wegen vereenigen zich boven Weltevreden bij een gehucht Campong Balie genaamd en vormen aldaar den grooten weg die naar Meester Kornelis en verder naar Buijtenzorg leidt. Op de regterzijde van de groote Rivier loopt het kanaal de Slokkan hetwelk van Buijtenzorg komt, en zich in den Sonthar ontlast. Bij de Dragonder brug scheidt zich den weg van het Molenvliet Nota. De schrijver van dit verhaal was Kapitein Ingenieur geattacheerd aan den Generalen Staf van den Generaal Janssens. Hij is als zoodanig van het oogenblik dat de Engelschen geland zijn, tot aan de overgave, bij alle gevechten tegenwoordig geweest en heeft genoemden Generaal bij zijne vlugt naar Samarang verzeld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 351