387 in twee deelen en zijne rigting steeds zuidelijk voort zettende, gaat hij veel verder van Meester Kornelis. Aan de andere zijde van de Rivier de Bazar Tanabang en achter het kampong Malaijo, draagd hij den naam van weg van Tanabang. Onderscheidene dwarswegen brengen den weg van Tanabang met den grooten weg van Meester Kornelis in verbinding, tot welk einde houten bruggen over de groote Rivier geslagen zijn. Het kampement van Meester Kornelis is gelegen tusschen de groote Rivier en de Slokkan, en heeft eene lengte van omtrend twee palen. Het noorder front (of de zijde naar Batavia gekeerd) was verdedigd door eene droge gragt van 12 voeten diepte en van 18 a 20 voeten breedte. Het regter einde ging tot aan de Slokkan en het linker tot aan de groote Rivier. In de gragt had men eene Borstwering- opgeworpen, waarachter zich de Infanterie als in een bedekten weg moest stellen. Achter die gragt, ter linker en regter zijde, lagen twee Redoutes die dit front moesten verdedigen. Dezelve waren met 10 a 12 kanons van 18 ffi gewapend, en waren om en nabij 1000 Ellen van elkander verwijderd. De linker Redoute werd de Redoute No. 1 en die aan de Regter zijde No. 2 genoemd. Het Zuiderfront had eene gragt en een bedekten weg, zoo als het Noorder. Eene Redoute No. 7, bestreek met de eene zijde de Rivier en den tuin van kampong Malaijo, alsmede de houten brug, die daar heen leidt. Achter de huizen van dit kampong gaat een dwarsweg, gemeenschap hebbende met den grooten weg van Tanabang. Op den hoek welke de Rivier met de gragt vormde, bevindt zich eene zware batterij, de Ronde batterij genaamd, die het veld en den grooten weg naar Buijtenzorg, alsmede de tuinen van kampong Malaijo bestreek. Bij de brug van den grooten weg naar Buijtenzorg was op de regter zijde eene batterij van 2 Houwitzers en links eene batterij van zes kanons, terwijl in de linker hoek van de gragt en de Slokkan, ook eene batterij was aangelegd, om het Zuiderfront te kunnen bestrijken. De overgang der Rivier van het Noorder tot het Zuiderfront was verdedigd door de Batterij Borde batterij der stallen en een derde Dl. 1, 1890. 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 352