339 tot aan ifaeatra is laag en moerassig en met vele meertjes doorsfledeö en in het algemeen zeer ongezond. Toen den maarschalk Daendels, zijne plannen van defensie in uit voering bragt, begon hij met alle bruggen te doen springen of af te breken, welke op de wegen van Tjiliutie naar de stad en naar Jacatra gelegen waren en liet alle kanalen afdammen, waardoor het geheele terrein met ten minste 2 voeten water bedekt was, terwijl van 400 tot 400 Ellen alle de wegen werden doorgegraven, ter wijdte van 25 voeten en 6 voeten diepte. Het plan van den maarschalk was, om alle de toegangen en de Rivieren voet voor voet te verdedigen van de stad tot Weltevreden en daardoor den vijand zoolang mogelijk bloot te stellen aan de verpeste lucht, die op die kusten zoo noodlottig voor de nieuw aankomelingen is, en hem hoop gaf, dat als den vijand na het te boven komen van alle die zwarigheden eindelijk voor Meester Kornelis aan kwam, hem geen ander dan een ziek, afgemat en ont moedigd leger, kon overstellen. De Generaal Janssens daarentegen liet den vijand tot Weltevreden komen, zonder een enkel kanonschot te doen. Het ontschepen der troepen en van het krijgsmaterieel, de overgang der Rivieren en kanalen, alles werd zonder eenigen tegenstand te ondervinden, uitgevoerd. De vijand sloeg bruggen over de Rivieren, en vestigde zijne kwar tieren in de stad zonder gewaar te worden, dat er zich soldaten op Java bevonden. Den 4 Augustus 1811, kwam de Engelsche vloot sterk 120 a 130 zeilen op de Rhede van Batavia ten anker. Men zondt van onze zijde een Detachement met 2 veldstukken buijten de stads gront, op den weg van Jacatra en Sonthar bij de Portugeesche kerk; men plaatste wachten op alle kleine dwarswegen die gemeenschap met den weg van Sonthar en An jol hadden, en men maakte toebereidselen om alle magazijnen in de stad te ondermijnen en te doen verbranden, 's namiddags werd een Detachement gezonden, om Tjilintie en de stellingen van den vijand te verkennenhetzelve ontmoette eenige Engelsche patrouilles, wisselde eenige geweerschoten, waarbij een onzer officieren sneuvelde, en het Detachement keerde terug, zonder aan het doel zijner zending te hebben beantwoord. Yerscheidene bruggen op de wegen naar de kust gelegen, die den

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 354