340 maarschalk Daendels vroeger had laten afbreken, waren door Bam boezen bruggen vervangen geworden, men liet eenige derzelve weder afbreken, doch door gebrek aan behoorlijk toezicht geschiedde dit onvolledig. Het Detachement bij de Portugeesche kerk geplaatst kon geen verkenningspost zijn, uithoofde het te ver van het vermoedelijk punt der ontscheping verwijderd was. De vijand kon zijne troepen en krijgsmaterieel ontschepen, zonder dat hetzelve daarvan de minste kennis had, met onderscheidene kolonnes die post naderen en insluiten en dus tot de overgave dwingen, men kon hetzelve ook niet als eene voorwacht beschouwen, want waarop zoude hetzelve terug getrokken hebben daar alle onze troepen reeds te Meester Kornelis, 8 palen daarvan verwijderd, vereenigd waren? De vraag waartoe dien post moest dienen laat zich derhalve slechts onbevredigend beantwoorden. Intusschen waren de bevelen van den Generaal Janssens de volgende „Dat zoodra den vijand, die post zoude naderen, deszelfs Ivommandant „den Generaal die toen zijn Hoofdkwartier nog in zijne woning op „Jacatra had, zoude waarschuwen, ook daarvan aan de officieren der „Genie op het kasteel zouden berigt geven, welke in last hadden, „alsdan de magazijnen aldaar in brand te steken, en zich op dien „post terug te trekken en te zamen langs Jacatra naar Weltevreden „te retireren." Door de stelling van dat Detachement, konden echter de officieren van de Genie, door den vijand overvallen en gedood worden, voor den Kommandant van het genoemd Detachement van de nadering des vijands kennis had, daar dien langs de groote Rivier in de stad en door de Noorderpoort van het kasteel kon indringen! Als den vijand langs den weg van Anjol of van den Sonthar mogt komen, moest men zoodra men hem gewaar werd, twee ordonnancen naar het Hoofdkwartier cn naar het kasteel zenden, maar in dat geval zoude den ordonnans die van de nadering des vijands op het kasteel moest ken nis geven, naauwelijks aangekomen zijn, of alle gemeenschap tusschen de stad en het Detachement ware afgebroken geweest en wat de retraite langs den weg van Jacatra betrof, het zoude wijnig beleid hebben ge kenmerkt, indien den vijand die post aanvallende niet tevens troepen langs de dwarswegen digt bij de vrijmetselaars-loge gezonden had, om

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 355