343 was geplaatst zich gereed om de retraite te dekken, en den vijand tot staan te brengen; doch ook aan hetzelve werd de order om te retireren gegeven, en dit wel door de Generaal Janssens zelve! Een artillerie officier met name Ham verdiend bijzondere vermelding om den moed waarmede hij zijn kanon verdedigde: alleen en inliet midden der vijandelijke Grenadiers bood hij wederstand tot hij zwaar gewond en zonder bewustzijn bij zijn kanon neerzonk. Dezen braven is later aan zijn wonden overleden! "Van den 11 tot den 22 Augustus bepaalde men zich van onze zijde bloot, om van ons observatorium de plaatsen waar te nemen; alwaar den vijand zijne batterijen en verdere werken wilde opwerken. In tusschen waren de maatregelen die men na de affaire van den 10 had moeten nemen zeer eenvoudig. Een voorpost van 500 man buiten het noorderfront, met 2 veldstukken geplaatst zoude ons meer en juistere berigten omtrent de stellingen van den vijand hebben kunnen geven dan het observatorium. Yan dit korps had men 'snagts een Detachement van 100 man, zooveel mogelijk uit Europeanen te zamen gesteld en gekommandeerd door officieren van welker moed en onverschrokkenheid men zeker was, ter verkenning moeten afzenden en te gelijker tijd een 50 tal Jagers aan den overkant der Slokkan en even zooveel langs den overkant der groote Rivier. Deze drie detachementen hadden zooveel mogelijk op gelijke hoogte en in stilte moeten voortrukken tot zij de werken van den vijand ontwaarden. En had men hiertoe den 11 of 12 overgegaan, toen zijne werken nog niet zoover gevorderd waren, of men zoude over het getal arbeiders en over de troepen die dezelve moesten beschermen, hebben kunnen oordeelen, dan had dit Detachement zich sterk genoeg gevoelende, een aanval kunnen wagenzoo niet zich in stilte tot op een zekere afstand kunnen terugtrekken, deszelfs berigt afzenden, en nieuwe bevelen vragenwierd hetzelve door den vijand ontdekt, dan had het zich op de post van 500 man en 2 veldstukken kunnen repliééren en dan te zamen de retraite langzaam en met order volbrengen, waardoor de Jagers, die de flanken verkenden den tijd zouden gehad hebben, om zich met het Hoofdkorps te vereenigen. Ingeval men echter op het Rapport van den Kommandant der 100 man, kans zag om met de 500 man die hem moesten ondersteunen, de werken

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 358