374 Postzwaluwen. Onlangs werden te Roubaix (Frankrijk) proeven genomen, in hoeverre de postduiven door postzwaluwen zouden zijn te vervangen. Het Fransclie ministerie van oorlog heeft bericht verzocht van den uitslag dier proe ven en moet voornemens zijn, indien deze gunstig uitvallen, een post- zwaluwen-station in het fort Mont Yalérien bij Parijs op te richten. De zwaluw vliegt hooger en sneller dan de duif, zoodat zij niet zoo gemak kelijk eene prooi wordt van de roofvogels; daarentegen kan zij niet zooveel dragen als de duif. Dat er echter niets nieuws onder de zon is, blijkt uit een verhaal uit de „Bilder aus dem altrömischen Leben" van H. W. Stoll, luidende als volgt: ,,Een eigenaardig middel om aan zijne vrienden in verre landen de tijding der overwinning op de snelste wijze mede te deelen, had de ridder Caecinna Volaterranus verzonnen. Op zijne reis van zijn land goed in Griekenland naar de spelen te Rome, waar zijn vierspan naar den eereprijs zoude mededingen, nam hij onderweg uit de woning van een ieder zijner vrienden eene zwaluw mede; deze bond hij, daar hij zelve tot de partij der „Blauwen" behoorde, een blauw lint om denhals. Toen nu zijn wagenmenner, na behaalde zegepraal, de gouden kroon uit de handen der commissie ontving, liet Caecinna, onder oorverdoovend gejuich der toeschouwers, zijne zwaluwen los, om als boden der over winning naar hare Heimath te vliegen. (Allg. Mil. Zeitung, No. 4 van 1890.) Rookvrij buskruit. Een nieuwe rookvrije buskruitsoort is door een Engelschman Hengst uitgevonden. Zij heeft, naar beweerd wordt, boven de soort, die in Spaudau wordt vervaardigd, het voordeel van sneller te ontbranden en beter bestand te zijn tegen de inwerking van vochtige lucht. De fabricage geschiedt in het kort als volgt: haverstroo wordt zeer fijn gemalen, gekookt, uit- gewasschen en goed gedroogd. Dit verkregen stofstroo wordt met een mengsel van salpeterzuur en geconcentreerd zwavelzuur gemiddeld ge durende 40 uren behandeld. Om het overtollige zuur te verwijderen, wordt het mengsel gedurende 2 uren in koud, stroomend water, 2 uren in warm water en even zoo lang in eene verdunde potassa loog gewas- schen. Daarna volgt de behandeling in een bad van salpeterzure potassa,

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 389