- 380 Gesteld dat op Sumatra's Westkust onlusten uitbreken, en het noodig wordt geoordeeld een der expeditionnaire brigades in haar geheel daarheen te zenden. Volgens schrijver zou nu de Chef der Intendance bij bedoelde brigade als gewestelijk Intendant voor Sumatra's Westkust optreden. Ik kan niet verzwijgen, dat daarin op zijn zachtst genomen een eigenaardige werkwijze ligt opgesloten. De Intendant, die vóór de komst dier brigade slechts met den Hoofd-Intcndant te maken had, wordt na haar komst voor wellicht niet meer dan enkele maanden ondergeschikt aan den bij die troepen macht ingedeelden Chef der Intendance. En de Chef der Intendance bij de expeditionnaire troepenmacht, die naar mijne meening uitslui tend bemoeienis heeft met het onderhoud van dit deel van het veld leger, zal, terwijl hij zich bijvoorbeeld aan de grenzen van de Bataklanden bevindt, worden belast met het nagaan van de admini stratieve bescheiden betreffende het gewestelijk kleedingmagazijn, de garnizoens-kleedingmagazijnen, de permanente hospitalen en zieken zalen, de soldijen van de garnizoenstroepen, enz. enz.!!! Diezelfde autoriteit zou, om nog iets te noemen, bij het einde van het jaar de conduitelijsten van alle in het gouvernement van Sumatra's Westkust dienende intendanten en kwartiermeesters moeten invullen Schrijvers denkbeeld is alleen te vervullen bij een expeditie naai de een of andere streek (of eiland, bijv. Bali, Lombok, enz.), waar zich nog geen garnizoen bevindt. Doch dan spreekt die zaak immers van zelf en is het onnoodig ze voor te schrijven. Artikel 82. Wanneer eene expeditionnaire brigade in haar geheel op het terrein der oorlogs is, treedt de dirigeerende officier van gezondheid op als eerstaanwezende in het gewest, waar oorlog wordt gevoerd. Wat in artikel 77 werd gezegd voor den Chef der Intendance eener op het terrein des oorlogs aanwezige expeditionnaire brigade geldt in zijn geheel voor den bij die macht ingedeelden dirigeerenden officier van gezondheid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 395