28 den door middel van „het salvovuur op groote afstanden" en wel met de grootste afdeelingen, die zich daartoe nog leenen; het salvo- vuur met divisiën alzoo. Dit salvovuur dient in Europa alzoo in de eerste plaats beoefend te worden. 2°. Wijl nu verder de breedte-spreiding van den bundel op de groote afstanden vrij belangrijk is, zoo behooren de schutters allen op hetzelfde punt te richten (1)geschiedt dit niet, dan ontstaat het ge vaar, dat vele schoten, hoewel goed gemikt, het doel ter zijde laten. En het is dus wenschelijk, dat bij alle oefeningen in het salvovuur aan alle schutters een enkel punt tot richtpunt worde aangewezen. Wel zou de bundel daardoor op de kleine afstanden te veel geconcen treerd kunnen zijn, doch indien men in aanmerking neemt, dat het salvovuur door de altijd voortgaande ontwikkeling en dus de steeds vermeerderende vernielingakracht der hand vuurwapenen in Europa hoe langer zoo meer uitsluitend naar de gevechtsphase der groote afstanden wordt verdrongen, dan komt men met mij tot de over tuiging, dat er voor die al te groote concentratie geen vrees behoeft te bestaan, om de eenvoudige reden, dat, waar geen salvobun del is, ook niet eene concentratie van dien bundel aanwezig kan zijn. Gaan wij nu verder de gevechtsontwikkeling in Europa na, zoo zien we, dat de beide strijdvoerende machten, hetzij zij verdedigend of aanvallend ageeren, steeds in één of meer hoofd- en onderliniën zijn opgesteld. Is hare getalsterkte gering, zoo onderscheidt men een hoofdlinie, samengesteld uit de linie der tirailleurs, die der soutiens en die van de reserve of reserves. Bij grooter sterkte echter treedt al spoedig eene tweede en zelfs eene derde hoofdlinie op. En eindelijk bij legers van zeer groote kracht houdt de aan komst van troepen op het slagveld dikwijls gedurende den ganschen strijd met op. In één woord, de diepte der opstelling kan zelfs grooter zijn dan hare breedte. Bedenkt men verder, dat veelal nog de artillerie, de cavalerie, de legerstaf en de verschillende trein- soorten eene opstelling kunnen hebben buiten de verschillende in- (1) Men houde hier in het oog dat dit salvovuur dient om tot ontwikkeling te dwingen en dus gericht is op gesloten massa's (colonnes), die derhalve betrekkelijk smal zjjn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 39