29 fanterieliniën, dan is het ons duidelijk, dat een Europeesch gevechts- of slagveld, zoowel in de diepte als in de breedte, bij beide oorlogs partijen met afdeelingen als bezaaid kan zijn. De openingen in de eene linie worden overal gedekt door afdeelingen van de volgende. Langzamerhand nu ziet men de beide machten elkander naderen de afstanden in de diepte nemen voortdurend af, in de breedte slinken zij wegde voorste liniën worden steeds dichter, de strijders zien elkander bij tusschenpoozen opgericht en geknield of liggend; het geheel doet zich voor als twee levende muren, die elkander al meer en meer nabij komen in werkelijkheid vormt de voorste linie bij beide par tijen eene aaneenschakeling van levende doelen. Voortdurend slaat een ware kogelregen in de massa's van strijders in. Thans zal het niet meer zijn de kogel, die liegt, en de bajonet, die waarheid spreekt; de bajonet zal niet meer aan het woord komen om hare waarheid te verkon digen onopgemerkt zal zij het veld moeten ruimen. En in letterlijken zin zal dit vonnis worden uitgevoerd, want reeds ziet men de neiging ontstaan, om de bajonet naar het museum van oudheden te verbannen. Dit onvolkomen beeld van het gevecht in den Europeeschen krijg doet evenwel genoegzaam zien, dat ginds de beoefening van het juistheidsschot als doel althans geen waarde meer heeftnimmer meer, zoo te zeggen, kan het toepassing vinden reeds op vrij grooten afstand - ongetwijfeld boven 400 M. hebben het gewoel van den strijd en de steeds toenemende verliezen de opgewondenheid zoodanig verhoogd, dat van een zelfbewust handelen bij de schutters geen sprake meer zijn kan; slechts werktuigelijk worden de bevelen nog uitgevoerd. Om bij zulk een toestand succes te behalen, wordt naast eene vuurdiscipline, die der volkomenheid nabij komt, eene geoefend heid in de behandeling van het geweer als vuurwapen vereischt, welke den schutter in staat stelt, ook in het heetst van den strijd snel te laden, op de juiste hoogte gericht in den aanslag te komen en door eene plot selinge niet geleidelijke sluiting der vingers af te trekken, zonder oveiigens het lichaam te bewegen. Eene juiste richting is eene over bodigheid; alleen schoten, die te hoog gaan, missen het doel. En ook de schoten, die over de voorste linie heengaan, zijn nog niet altijd verloren zij zullen weifeling doen ontstaan in de volgende afdeelingen en dus het hunne kunnen bijdragen om de overwinning te voltooien,

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 40