400 wijzigd naar de beschikbare middelen en de bestaande toestanden, maar in den regel op vrij primitieve wijze. Men kan zich eenigszins een denkbeeld maken van den verbazenden omvang, welken de trein of legertros in vorige eeuwen kon aannemen, wanneer men bedenkt, dat bij den inval iu Spanje van koning Filips in April 1285 bij zijn leger van 17000 ridders, 18000 slingeraars en 100000 voetknechten een trein aanwezig was, bestaande uit 80000 lastdieren. De trein bestond en werkte echter in vroeger jaren in den regel alleen in oorlogstijd, in tijd van vrede was daaraan geen behoefte. De lange duur van de destijds gevoerde oorlogen, het periodiek voor zekeren tijd staken van alle operatiën (betrekken van winter kwartieren) en vooral de geruime tijd van voorbereiding, die in den regel bij het uitbreken van den oorlog aan de partijen gelaten of door hen genomen werd, waren oorzaak dat de noodzakelijkheid, om ook in dit opzicht reeds in vredestijd op den oorlog voorbereid te zijn, niet aan het licht kwam of althans niet in voldoende mate gevoeld werd. Gedurende den gebruikelijken stilstand der operatiën of den geruimen tijd van voorbereiding bestond voldoende gelegenheid om, zooveel dat noodig bleek, zich van de gevorderde treinmiddelen, hoofd zakelijk door inhuur van personeel en materieel, te voorzien. Dat van het tegenwoordig standpunt bezien de organisatie en de werking van een aldus in het leven geroepen trein veel te wenschen moesten overlaten, ligt voor de hand; maar ook de toenmalige wijze van oorlogvoeren maakte dat men zich met een op die wijze ontstanen trein, die in tijd van vrede niets kostte, kon behelpen. Sedert echter, voornamelijk in den loop der 19e eeuw, meer en meer werd ingezien en erkend dat de oorlogen, om de schadelijke gevolgen daarvan zooveel mogelijk te beperken, zoo krachtig mogelijk moe ten worden gevoerd, ten einde spoedig eene beslissing te verkrijgen, die het terugkeereu tot den normalen vredestoestand mogelijk maakt, en vooral ook sedert in de tweede helft dier eeuw de groote wijzi ging in de economische toestanden en de belangrijke vooruitgang in de gemeenschapsmiddelen eene snellere oorlogvoering mogelijk maakten, trad overal het streven op den voorgrond om door het in vredestijd

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 415