402 tot een verspilling van menschenlevens en geld op groote schaal. Het is bovendien volstrekt niet zeker, zelfs bij oorlogen tegen onzen Inlandschen vijand, dat wij den tijd van voorbereiding voor eene expe ditie altijd zelf zullen kunnen bepalen, omstandigheden van allerlei aard (men denke aan de eerste expeditie naar Atjeh) kunnen oor zaak zijn dat die tijdruimte tot een minimum moet worden beperkt. Afgescheiden daarvan is het altijd zaak de tegenpartij, voor wie in den regel de tijd tot voorbereiding gelaten van meer belang is dan voor ons, steeds zoo spoedig mogeljjk geheel uitgerust aan te tasten, ten einde op die wijze het doel, dat men zich voorgesteld heeft, het snelst te bereiken. Yan welke zijde ook beschouwd, niet het minst in het licht van de ondervinding zoowel elders als bij ons opgedaan, geeft de tegenwoordige toestand reden tot ernstige bedenkingzoolang men niet door het in het leven roepen van eene organisatie in vredestijd, zij het aanvankelijk op bescheiden voet, en het vaststellen van bepaalde grondslagen partij trekt van de ontzettend dure ondervinding, thans ook wederom ge durende den Atjeh-oorlog opgedaan, is het zoo goed als zeker dat men later audermaal zal vervallen in improvisatiën, die op hare beurt moeten uitloopen op teleurstelling en ontzettende verspilling van menschenlevens en geld. Gelet op de vele belangrijke eu oogenschijnlijk dringender behoeften, waaraan nog ten opzichte van onze levende strijdkrachten in Indië moet voldaan worden, zal het zeker nog wel geruimen tijd duren, voordat de noodzakelijkheid van eene organisatie van den transporttrein in vredestijd in die mate erkend wordt, dat de handen aan het werk kunnen geslagen wordenmaar eindelijk zal men er toch toe moeten overgaau ook deze quaestie onder de oogen te zien en getracht moeten worden haar eene oplossing te geven, welke met een minimum van uitgaven het best in de bestaande behoefte voorziet. Natuurlijk zal men daarbij in de eerste plaats te rade moeten gaan met de ondervinding, in onze verschillende oorlogen en expedities in zoo ruime mate opgedaan, maar ook met de ondervinding elders verkregen moet rekening gehouden worden; slaat men die in den wind, dan heeft men alle kans om tot eene oplossing te geraken, die met de werkelijkheid niet voldoende rekening houdt en op hare beurt

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 417