403 eerst ten koste van veel tijd en geld in overeenstemming met de bestaande toestanden moet gebracht worden. Het is vooral de ervaring bij het Engelsch-Indiseh leger opgedaan en de wijze waarop van die ervaring bij het organiseeren en samen stellen van den transporttrein bij dat leger is partij getrokken, welke voor ons van het grootste belang is te achten, omdat de toestanden, waarin dat leger zoowel in tijd van vrede als in tijd van oorlog ver keert, met onze toestanden zeer veel overeenkomst hebben en dus wat voor het eene geldt ook voor het andere, mits gewijzigd naar locale omstandigheden, grootendeels van toepassing is. De overvloedige gegevens omtrent dit onderwerp beschikbaar, en welke van officieele zijde zijn gepubliceerd met een openhartigheid, waarnaar men bij ons tevergeefs zoekt, geven gelegenheid om zich zoo volledig mogelijk rekenschap te geven van den tegenwoordigen toestand ter zake en van de wijze waarop die ontstaan is. Met het oog op het groote belang der zaak en in de overtuiging, dat ook bij ons binnen niet al te langen tijd een begiu zal moeten ge maakt worden met het ontwerpen en ten uitvoer leggen van een organisatie in vredestijd van den transporttrein, heb ik in de volgende bladzijden getracht aan de hand der officieele gegevens (1) een en ander betreffende de orgauisatie van dien dienst en zijne geschiedenis bij het Engelsch-Indisch leger zoo getrouw mogelijk weer te geven en de cijfers en feiten zoodanig te groepeeren en toe te lichten, dat men den daarin vervatten leidraad en opgesloten lessen als het ware maar voor het grijpen heeft. Vau de lezers van dit opstel wordt verondersteld dat zij voldoende bekend ziju met de iu de jaargangen 1885 en 1886 van dit tijdschrift verschenen „Studiën over het Britsch-Indisch leger" van de hand van den kapitein van den generalen staf W. C. Nieuwenliuijzen, alsmede met het zeer belangrijke „Verslag eener zending naar Opper-Burma vau J. F. Breijer, kapitein van het Ned.-Ind. leger, uitgegeven met machtiging van Zijne Excellentie den Commandant van het leger en Chef van het Depar- (1) East India (army system), ordered by the house of commons to be printed 11 November 1884 en East India army system (army transport), ordered by the house of commons to be printed 13 July 1885.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 418