30 De oefeningsmethode nu, in het schietreglemeat aangegeven, moet op de boven beschreven feiten en handelingen gebaseerd zijn. Schreef ik zoo pas, dat de beoefening van het juistheidsschot in Europa als doel althans geene waarde meer heeft, als middel acht ik haar van zeer groot belang; zij in de eerste plaats is geschikt om het vertrouwen van den schutter in zijn vuurwapen ten top te voeren en dat vertrouwen juist is het voornaamste element van eeue uitmuntende vuurdiscipline, waaraan door de verbetering der vuur wapenen thans meer dan ooit behoefte bestaat. Yatten we, om de tegenstelling te doen uitkomen, die zoo aanstonds in het licht wordt gesteld, alles te zamen, wat we tot hiertoe aanvoer den, dan zien we, dat in den Europeeschen strijd: 1°. het vuurgevecht zoo spoedig mogelijk een aanvang moet en zal nemen 2°. het salvovuur alleen nog op de groote afstanden zal kunnen en moeten worden aangewend en het mikpunt daarbij voor alle schutters gelegen is in een enkel punt van het doel; 3°. reeds op betrekkelijk grooten afstand de opgewondenheid zoozeer de overhand heeft, dat nog slechts werktuigelijk gehandeld kan wordenen 4°. in verband met de voorgaande gevolgtrekking het tirail leur vuur al spoedig een aanvang neemt, oorspronkelijk op des vuurleiders aanwijzingen aangaande doel, vizier en aantal patronen, later uitsluitend op het eigen initiatief der schutters, die alsdan, zonder de minste leidende gedachte, dus zonder eenige begeerte aan den dag te leggen om een bepaald doel te treffen, zullen trachten, den vijand het grootst mogelijk aantal projectielen te gemoet te slingeren. Hoe geheel anders is het karakter van den strijd, dien wij met onze Inlandsche vijanden te voeren hebben. Yertoonden onze Inlandsche tegenstanders zich al eene enkele maal in het open veld en gaven zij ons daardoor de gelegenheid hen soms reeds op grooten afstand met vuur te overstelpen (het begin van den Atjeh-krijg geeft daarvan enkele voorbeelden), dit ge schiedde toch steeds alleen in den aanvang des oorlogs. Al spoedig

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 41