405 kennis van de geschiedenis van de Indische oorlogen onmogelijk tegen spreken, dat een goed werkende transportdienst een eerste vereischte is voor een leger te velde en met het volste recht mag beweerd worden, dat het beter is slechts 10000 man te velde te brengen, voorzien van een volledig voerwezen, dat ten allen tijde aan de behoefte voldoet, dan een dubbel zoo sterke macht met een onvoldoenden trein, met alle gevolgen van dien, nl. een slechte oorlogvoering, onvoldoende ziekenverpleging en een gebrekkig verpleegde strijdmacht. Wanneer niet ten allen tijde voorzien wordt in de behoefte aan voedsel van menschen en vee en geen voldoende reserve-munitie voor draagbare wapens en vuurmonden of hospitaal-benoodigdheden beschikbaar zijn, kan een leger marcheeren noch gevechten leveren. In Indië en in A.zië in het algemeen is het nog meer dan in Europa waar, dat een kleine volledig uitgeruste macht, die dadelijk handelen en gevoelige slagen uitdeelen kan, krachtiger en tevens goedkooper is dan een groot leger dat slechts te velde kan gebracht worden na een voorbereiding van maanden. Zooals dan ook terecht door bevoegde beoordeelaars wordt opgemerkt, zal het, indien dit niet anders te ver krijgen is, onvermijdelijk noodig zijn voor het leger een goeden trans porttrein in het leven te roepen, zij het dan ook door bezuiniging elders, ten einde het leger te velde in staat te stellen altijd beweeglijk te blijven, hetgeen meer waard is dan een grootere troepenmacht. In vroeger jaren werden in Indië in tijd van vrede, behalve olifanten, geen treindieren of vervoermiddelen, evenmin middelen voor zieleen- vervoer, op de been gehouden. In de veldtochten vóór de onder drukking van den grooten militairen opstand van 1857 en in vroegere Indische oorlogen, beantwoordden de in het land zelve beschikbare vervoermiddelen, bestaande uit olifanten, kameelen, ossenkarren en draagossen, voldoende aan de behoeften van de legers, die in de vlakten opereerden. Gewoonlijk moesten de troepen honderde mijlen mar cheeren, alvorens zij het oorlogstooneel bereikten en gedurende die marschen werden de voertuigen, lastdieren en drijvers langzamerhand georganiseerd, geoefend en gedisciplineerd. Maar wanneer het noodig was met spoed te handelen om een Hinken slag te slaan, dan gebeurde het niet zelden dat het leger als het ware verlamd was door gemis van een transporttrein, zooals bijv. toen de

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 420