406 daarvoor aangewezen troepenmacht te Umballa moest wachten, alvorens zij in Mei 1857 tot ontzet van Delhi kon oprukken. De ondervinding gedurende dien oorlog opgedaan toonde daghelder aan, dat voor het handhaven van de inwendige rust en orde en het snel onderdrukken of voorkomen van ongeregeldheden in verschillende gedeelten van het rijk mobiele colonnes moesten gestationneerd worden, die in staat waren om binnen enkele uren volledig uitgerust te velde te trekken. Dienovereenkomstig zijn dan ook sedert 1861 in 48 verschillende garnizoenen kleine voorraden transportmiddelen opgericht en op de been gehouden, ten einde onmiddellijk kleine „mobiele colonnes", uit de verschillende wapens en diensten samengesteld, te kunnen te velde brengen. De samenstelling van de transportparken voor die mobiele colonnes wijzigde zich natuurlijk naar den aard van de land streek, waarin zij moesten optredeD. Zoo bijv. bestaat in beneden- Bengalen, Assam en Burma, waar weinig verharde wegen zijn en het land overdekt is met natte sawah's en allerwege met rivieren en stroomen doorsneden, het transportpark in hoofdzaak uit olifanten en vaartuigen. In de Punjaub, Westelijk en Noordelijk Indië bestaat het park voor het grootste gedeelte uit kameelen en olifanten. In Madras, waar kameelen niet gebruikt worden en weinig kunnen tieren, heeft men olifanten, draagossen, muildieren en eenige kameelen. Aan elke mobiele colonne is een klein getal dooly- (tandoe-) dragers toegevoegd voor het vervoer van zieken en gewonden, alsmede water dragers en andere vrije bedienden (comp. followers). De olifanten, bij de transportparken ingedeeld, zijn alle gouvernementseigendom maar de kameelen, karren en lastdieren zijn meerendeels gehuurd. De bepalingen, ter zake in 1861 uitgevaardigd, schreven voor dat de mobiele colonnes ook nu en dan moesten worden gemobiliseerd en jaarlijks eenige dagen in dien vorm buiten het garnizoen moesten doorbrengen. Maar gedurende de laatste 10 jaren is dat slechts zeer zelden en in verscheidene garnizoenen in het geheel niet geschied. Geen gedeelte van de transportparken is ingedeeld geweest bij de troepengedeelten, waaruit de mobiele colonnes zijn samengesteld slechts weinig officieren en zelfs troepenkorpsen waren bekend met de hun bij die colonnes aangewezen plaatsen en hun werkkring, en het eenige,

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 421