409 „korpsen, omdat het draagpaarden heeft. Het gevolg daarvan is dat de „troep kan uittukken, zoodra de paarden gezadeld en de draagpaar den beladen zijn, en dat hij zich overal kan bewegen. Eens legde „een detachement 100 mijlen in 40 uren af, en bij elke groote halt „voegde de trein zich bij den troep; menschen en dieren konden „gevoed worden en een uur na het halt houden, was alles bij de „hand als in het garnizoen. Zonder draagpaarden zouden onze be wegingen belangrijk vertraagd geworden zijn. „Draagpaarden zijn te verkiezen boven muildieren; bij een der „tochten, die onder aanhoudenden regen met groote moeielijkheden „gepaard ging en waarbij zes troepenpaarden op een bergpad uit- „gleden en van 18 tot 50 voet naar beneden stortten, kwamen de „draagpaarden enkele uren na den troep in het bivouak, terwijl „de muildieren den tocht bijna niet hadden kunnen volhouden; drie „stierven er van uitputting en gebrek aan voedsel en van de 35 „waren er 18 onbruikbaar wegens ziekte. Eerst een week later „waren de muildieren weder bij den troep, slechts met achterlating „van een gedeelte der bagage; 13 moesten er evenwel ziek naar het „garnizoen teruggezonden worden. „Van de 35 draagpaarden leden er enkele aan drukkingen, maar „op een na, konden alle na eenige rust weer mee. Wij hebben „over allerlei terrein en onder afwisselend weer een afstand van 600 „mijlen afgelegd en nimmer hebben de draagpaarden ons in den steek gelaten." In het geheel wordt voor hetgeen aan transporttrein voor het leger in tijd van vrede wordt onderhouden jaarlijks het volgende uitge geven Leger van Bengalen en Punjaubtrein en parken voor mobiele colonnes en overige trans portparken 2,306,175 roepijen. Leger van Madras als voren715,052 Leger van Bombay541,609 Troepeniransporttrein van het Punjaub-grens- leger85,000 Totaal3,647,836 roepijen. Dl. I, 1890. 27

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 424