411 ambulances kunnen worden voorzien op den voet als voor een oorlog in een koud klimaat als Afganistan is bepaald; dit zou nl. mogeljjk zijn, indien over alle transportmiddelen overal kon worden beschikt, maar hierbij heeft men te bedenken, dat de olifanten onbruikbaar zijn in een streek, welke niet genoeg voedsel voor hen oplevert en dat zij nimmer op één punt kunnen verzameld wordenbovendien zijn de zware ossenwagens zeer nuttig in de garnizoenen en op goede wegen, maar onbruikbaar op steenachtige paden in bergachtige landstreken. De geheele transporttrein wordt beheerd door de intendance en staat onder officieren van dien dienst met uitzondering van den trein, behoorende bij de korpsen van het Punjaub-grensleger, welke geheel bij den troep behoort en staat onder officiereu van de korpsen. Gedurende het koele jaargetijde wordt de transporttrein gebruikt voor het vervoer van de bagage en de voorraden van korpsen, die van garnizoen veranderen en de dooly-dragers doen in het warme jaargetijde dienst als punkah- (1) trekkers. De trekossen worden het geheele jaar door in meerdere of mindere mate gebruikt tot het vervoeren van onderscheidene benoodigdheden voor den troep in en buiten de garnizoenen. De kameelen worden een gedeelte van het jaar tegen inhouding van de helft der huur in de weide gezonden, op voorwaarde dat de huur geheel betaald wordt, zoodra zij in gebruik genomen worden Wordt vervolgd). E. K. A. de Neve. (1) Een soort van groote waaiers, in zalen en vertrekken hangende, die, heen en weer bewogen wordende, dienen om de lucht in beweging te houden en koelte aan te brengen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 426