BUSKRUIT. (1) Een artillerie- en een infanterie-belang. Eene uitvinding, die zich zoo snel baan breekt als het moderne rook- en knalvrije buskruit, verdient alleszins eene nadere beschouwing. Eene volledige verhandeling over deze nog jeugdige uitvinding zal wel door niemand gevergd worden; allerminst door hen, die van nabij bekend zijn met de moeite en kosten, die aan de voorbereiding van zulk eene uitvinding verbonden zijn en met de verklaarbare geheim zinnigheid, waarmede fabrikanten de resultaten van hun arbeid voor derden verborgen houden. Na al de studie en détail-proeven, na tal van opofferingen aan werkkrachten, aan materiaal en aan arbeidsloon, ziet ongaarne de uitvinder een «ander met zijn geestes- tevens ar beidsproduct strijken; enkele fabrikanten verkozen hunne uitvinding door een kostbaar patent te dekken; anderen, minder eerlijk, zorgden het publiek en den eventueelen concurrent op een dwaalspoor te brengen. Yandaar vele misvattingen op het punt van samenstelling, bereiding, oplegging en gebruik van het rookvrije kruit. Trachten wij in dit labyrint den goeden weg te vinden A. Ons belang bij de zaak. „Onze tactiek" zegt de Generaal Wolseley, en wij maken zijne woorden tot de onze „moet veeleer worden passend gemaakt voor zulke oorlogen als wij normaal te voeren hebben, dan voor een ab- (1) Bronnen: Max von Förster: „Comprimirte Schiesswolle für militarischen Ge- brauch." Isidor Franzl: „Sprengel's sauere Explosivstoffe." Gutt- mann; „Neuheiten in der Explosivstoff-Industrie und Sprengtechnik". Franzl: „Die neuen Sprengstoffe" en andere.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 427