414 even zwaar weegt als alle andere nadeelen te zamen, „want" zegt een kundig tacticus „een gewonnen slag levert geene vruchten op, wanneer deze niet door eene doelmatig geleide vervolging wordt gewaarborgd." Behalve de genoemde invloeden, die den gang van het vuurgevecht tegen den Inlandschen vijand beheerschen, zouden nog strategische en politieke karaktertrekken van het gevecht tegen dien vijand te noemen zijn; wij laten die hier met voordacht buiten beschouwing, als niet ter zake dienende. Resumeerende komen wij, in het concrete geval van den strijd tegen den Inlandschen vijand, tot de volgende stellingen le. Aan den strijd moet eene grondige verkenning voorafgaan; zoo min mogelijk mag die verkenning geschieden door vuur dat onze nadering verraadthoe gedekter de nadering geschiedt, des te meer intact en des te meer verrassend bekruipen wij 's vijands stelling. 2e. De artillerie, die den opmarsch der infanterie dekt, moge uit spaarzaamheid een slepend gevecht voeren (om straks bij de beslissing hare volle kracht tot ontwikkeling te brengen), de nadeelen dier verplichte spaarzaamheid moeten worden opgewogen door een groot aantal mede te voeren ladingen juist voor de artillerie, die met eenig beleid in bedekt terrein altijd gedekt kan opmarcheeren (en die moeilijk van stelling verandertmoet als regel gelden, hare stelling niet te verraden alvorens zij haar vuur krachtig kan openen, en indien 't mogelijk is hare stelling zelfs niet te verraden tijdens haar vuur. De eigen infanterie bevrijdende van een gedeelte van 's vijands vuur, is het nochtans haar artilleristische plicht, om met alle tactische middelen haar eigen gevechtswaarde in deze phase ten bate van het geheel te behoudenzulks met het oog op de voorbereiding der beslissing bij den aanval (of de afwering dier beslissing bij de ver dediging) welke nu volgt. 3e. Die beslissing moet de artillerie doorvoeren met alle kracht; daarbij alle zucht tot zelfbehoud voor het oogenblik vergetende, moet zij opdringen tot op den minimum-afstand der goede vuuruitwerking zij stake het Vuur niet voor en aleer nog slechts enkele Meters terrein door de infanterie te winnen overblijven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 429