415 4e. Zij (de artillerie) moet niet vervolgen, tenzij in den figuurlijken zin van „vervolgen door vuur", en dan nog slechts met enkele schoten want andermaal doet zich thans de eisch der spaarzaamheid gelden, terwijl bovendien roekeloos „ins Blaue" schieten altijd eene ontac tische, onverantwoordelijke fout zou zijn. Bij eventueele retraite is het de artillerie, die de eigen troepen opneemt en door een goed gevoed vuur beschermt. 5e. Na het gevecht zal de artillerie aanstonds de munitie completeeren, een eisch die even zwaar weegt als alle andere te zamen, aangezien de ervaring leert dat tegen représailles van 's vijands zijde moet ge waakt worden. De levensvoorwaarde eener batterij heet „munitie aanvulling." Kortom en hiermede komen wij waar we zijn moeten er moet een middel gevonden worden: a. om de munitie lichter te maken, zoodat zij in groote hoeveel heden kan worden aangevoerd b. om ons optreden verrassend te doen zijn; om onze opstelling niet te verraden, noch bij het in batterij komen, noch gedurende ons vuur; c. om de leiding, zelfs van een betrekkelijk groote macht, in erkend moeilijk terrein te vergemakkelijken; om het gezicht en de stem noch door rook te belemmeren noch door al te veel krijgsrumoer te overstemmen. Dat middel is gevonden. B. Het rookvrije buskruit. Zijne samenstelling. De uitvinding van het rookvrije buskruit is evengoed een polsslag in de slagader der tactiek als het eerste optreden van vuurwapenen, van getrokken wapenen, van het achterlaad-geweer en het achterlaad- kanon, van de mortieren op het slagveld, van repeteergeweren en snelvurende kanonnen, het is bestemd om eene omwenteling te bewerken op het geheele uitgestrekte gebied der tactiek, zoowel in den grooten veldslag, als in den strijd om terreinvoorwerpen, als in den kleinen oorlog. Wat is rookvrij kruit? Alvorens in de geheimen der moleculaire samenstelling van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 430