416 nieuwe kruit in te dringen, zij gezegd, dat de meeste nieuwere rookvrije kruitsoorten met hec aloude buskruit, dat al dan niet door Barthold Schwartz is uitgevonden, slechts den naam gemeen hebben. Een mengsel van salpeter, zwavel en houtskool is het niet; slechts ééne der rookvrije buskruitsoorten gelijkt daarop het is zoogenaamde amid-kruit van Graens, dat op 101 deelen salpeter, 80 deelen NH3 N03 (salpeterzure ammoniak) en 40 deelen houtskool bevat. Alle andere soorten sluiten zich aan bij de nitro-verbindingen, welke tegenwoordig als explosief-stoffen van ontzaglijk uitgebreid ge bruik zijn (mijn- en springladingen), maar die als geschutladingen circa 20 jaren geleden zich niet konden handhaven. Zij (de moderne rookvrije kruitsoorten) bestaan meerendeels uit schietkatoen of andere nitro-cellulose, waarvan de brisante werking door bijzondere bijmengsels is gereduceerd; van dezen aard zijn: het buskruit van Wolff te Walsrode, het buskruit Rottweil-Hamburg en het buskruit Vieille vau het Lebelgeweer. Alfred Nobel te Parijs behandelt, om rookvrij buskruit te maken, springgelatiue met kamfer. Hij maakt tweeërlei mengsels, die wij a en b zullen noemen. Zijne werkwijze is de volgende: a. 100 dln. nitroglycerine worden met 10 dln. kamfer opgelost; daarna worden (ten einde het stollen van de vloeistof te voorkomen) tijdelijk 200 dln. benzol toegevoegd en het geheel met 50 dln. nitro- cellulose gekneed; nu wordt de benzol afgedampt, de massa wordt tusschen twee met stoom tot op 50° a 60° verwarmde walsen tot platen gewalst en ten slotte tot korrels gesneden. b. 100 dlu. nitroglycerine worden met 10--25 dln. kamfer en 200400 dln. azijnzure amylaether gemengd (1); dat mengsel wordt gekneed met 200 dln. opgeloste nitrocellulose en als boven droog- gedampt, gewalst en gekorreld. Yan dit Nobel-kruit belangrijk afwijkend in samenstelling is eene rookvrije kruitsoort, bestaande uit een mengsel van nitrocellulose of van pikrinzuur met (NH4)3 C03 (koolzure ammoniak) of met (1) Amylen vormt men door waterstof van de ammoniak te vervangen door orga nische radicalen die geen zuurstof bevatten. Amiden vormt men door waterstof van de ammoniak te vervangen door organische zuurstof houdende radicalen; de naam amid-kruit voor bet rookvrij-kruit van Graens is niet juist.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 431