417 (COOH)2 COg (oxaalzure ammoniak). Deze praeparaten zijn van zeer recenten datum; zij zijn ontdekt door J. W. Skoglund, die zijne vinding door een patent zoowel in Engeland als in Duitschland en wellicht ook elders heeft gedekt. Hiram Stevens Maxim (een naam die klank heeft op het gebied van geweer- en geschutconstructie) heeft op het voetspoor van Förster ten behoeve van zijue nieuwe vuurwapenen eene uitvinding gedaan, zonder welke zijne repeteergeweren en snelvurende kanonnen véél zoo niet allesvan hunne waarde zouden verliezen. Maxim's procédé tot het maken van rook- en knalvrij kruit komt hierop neer, dat hij in het lucht ledige schietkatoen middels azijn-aetherdampen oplost en dit mengsel perst tot een koek, welke op de wijze van het Nederlandsche bus kruit 1013 tot korrels wordt gesneden. Ten slotte vermelden wij de uitvinding van Carl Friedrich Hengst andermaal als voorbeeld hoe het rookvrije buskruit zich aansluit aan de nitro-verbindingen. Yan alle bijwerk ontdaan, heeft men hier eenvoudig te doen met stroo-nitrocellulose, waarvan het stroo op eene niet-vermelde wijze van kiezelzuur is ontdaan. Brengen wij volledigheidshalve thans vluchtig in herinnering, hoe het hoofdbestanddeel van de jongste kruitsoorten wordt gemaakt, m. a. w. hoe het nitreeren van glycerine en van cellulose in zijn werk gaat. Beginnen we daartoe met de bereiding van nitroglycerine. Het nitreermiddel, 't salpeter, wordt in aarden kruiken of ont vangers gemengd met zwavelzuur, dat bestemd is om straks het vrijkomend water op te nemendie aarden ontvangers staan in hou ten bakken, met een koudmakend mengsel gevuld. Op een plank boven eiken ontvanger staat een glazen vat, waarin zich zuivere glycerine bevindt; gedurende l1/2 uur druppelt die gly cerine in het mengsel der twee zuren; onderwijl wordt afgekoelde lucht doorgeleid, die de opstijgende dampen van stikstofdioxyde en stikstofsuperoxyde deels in salpeterzuur omzet, deels uitdrijft, en die tevens dient om de vermenging innig te doen zijn. Inmiddels stijgt langzamerhand de temperatuur tot 40° a 50°. Thans is het oogenblik daar om den toevloed van glycerine te sta ken, maar de nitroglycerine is daarom nog niet gereed. Eerst

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 432