418 als de verschijning der roodbruine dampen (die het stikstofdioxide, zoodra het met de lucht samenkomt, vormt) ophoudt, eerst dan is het proces geëindigd. De kruiken worden nu geledigd in een bak met water van 21°, waarin de nitroglycerine vijf minuten blijft. Na het water te hebben afgetapt en na onder toevoer van koude lucht herhaaldelijk te hebben gewasschen 3 malen met water en 2 malen met soda-oplossing brengt de werkman de nitroglycerine in kokend water over, laat ze daarin gedurende drie etmalen verblijven en schept ten slotte de onreinheden van de oppervlakte af. Zij de nitroglycerine is dan scheikundig zuiver, helder als water en sterk lichtgevend Men bewaart ze in blikken met parafine bedekt en koelt ze afin een koudmakend mengsel totdat ze bevroren is. De aldus bereide nitroglycerine (C3 H5 (ONO^)3) staat als ge vaarlijk bekend, doch is volgens Vou Pörster volstrekt zonder ge vaar, als men ze weet te gebruiken. Yolgens Guttmann en Nobel verdient het aanbeveling, de glyce rine met minstens 3°/0 nitrobenzol te vermengen, ten einde het vries punt te verlagen. Dahmen en Strausz voegen de nitrobenzol reeds vóór de nitree- ring toe, en nitreeren dit mengsel op de gewone wijze onder ge- stadigen toevoer van stikstof in stede van lucht. De ondervinding moet nog leereu, of deze laatste methode steek houdt. De fabricage van schietkatoen in Oostenrijk na de explosie van het magazijn bij Hirtenberg, alzoo sedert 27 jaar opgegeven is thans bijna geheel in Engelsche handen. Zij wordt alleen als ge vaarlijk beschouwd, voor zooverre het drogen betreft; zij kenmerkt zich voorts door onafgebroken arbeid met tallooze machines. De grondstof voor de schietkatoen-fabricage is afval van versponnen katoen, dat in de spinnerijen van die onreinheden is bevrijd, welke zich aan ruwe boomwol hechten, waaronder geen gering aantal spijkers, ijzerdeeltjes, enz. De zuivere wol wordt tusschen getande walsen verscheurd en daarna in verdunde lucht verwarmd, gedroogd en in bussen afgekoeld. Om de katoen te nitreeren, wordt alleen geconcentreerd salpeter-

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 433