420 uit eene beschrijving van Waltham-Abbey putten, is die van de fabriek te Stowmarket, directeur de vermaarde en kundige Walter Reid. Te Stowmarket wordt namelijk de genitreerde boomwol, alvorens die te centrifugeeren, in houten bakken met dubbelen bodem door op- en door neergaande waterstralen gewasschen, daarna gecentrifugeerd en vervolgens het zuur weggewasschen. Dat wegwasschen van het zuur geschiedt in kokend water zonder alkaliën, die zegt men eene partieele omzetting van het schietkatoen kunnen veroorzaken. Wie met ons de bereiding der hoofdbestanddeelen van het rook vrije kruit nog eens heeft willen memoriseeren, zal ontwaren dat het rookvrije kruit in zijne fabricage niets met het tot heden toe gebruikelijke buskruit gemeen heeft; hij zal tevens ontwaren, dat de wijze van vervaardiging van het nieuwe kruit dermate afwijkend is van die van alle tot nu toe vervaardigde kruitsoorten, dat èn voor de iustallatie der machines èn voor den veiligheidsdienst in de fa brieken èn voor het gebruik van het nieuwe kruit, èn voor de op- leggiug en het vervoer bij eventueele invoering van het rookvrije buskruitgeheel nieuwe voorschriften en geheel nieuwe studiën zullen noodig zijn. Daarom heeft de anonyme schrijver van „Das rauchfreie Pulver" het nieuwe kruit uitsluitend uit een tactisch oogpunt (dat der rook vrijheid) beschouwd; thans kan het zijn nut hebben, de technische zijde van het vraagstuk van naderbij te bezien. Zeiden we niet zooeven, dat het rookvrije kruit in zijne wijze van vervaardiging niets met het zwarte en bruine buskruit gemeen heeft? Dat is eene onjuistheid, en wij haasten ons, die te redresseereu. Voor het rookvrije artillerie-kruit toch gebruikt men dezelfde kor reltoestellen als voor het niet-rookvrijeook de walspers kan behouden blijven. Eene beschrijving dier werktuigen, welke grooten- deels onder den dikken sluier der moderne buskruitfabricage worden geheim gehouden, zouden wij den lezer moeten schuldig blijven, ware 't ons niet te goeder ure gelukt dien sluier op te heffenbinnen zekere grenzen doen wij dat ook thans. Het korrelen van buskruit geschiedt door evenwijdig geplaatste, uit brons gegoten cylinders, welker oppervlakte glad, dan wel getand of gecanneleerd is; deze cylinders zijn parallel verplaatsbaar. De bus-

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 435