421 kruithoek wordt eerst op afzonderlijke cylinders geprepareerd; dan wordt de massa opgelicht en op 't bovenste paar cylinders gebracht. Onder deze cylinders is een stofzeef en een zeef van de gewilde korrelgrootte (maas-wijdte); de onderste cylinders malen het stof opnieuw. De zeven zijn zoogenaamde schokzeven, wier werking door haar naam verklaard wordt. In een werkdag van 12 uren kunnen deze toestellen 5000 KG. kruit korrelen, waartoe eene beweegkracht van 3 a 4 paardenkrachten vereischt wordt. Een ander korreltoestel is de snijmachine. In den voet van een metalen knaapje is de drijfas verborgen, die een soort guillotine be weegt; de buskruitkoek, die gekorreld moet worden, wordt automatisch over het tafeltje vooruitgeschoven tot onder de bijl, die door de drijfas door middel van een excentriek wordt op en neer bewogen en die hij elke neergaande beweging den koek tot reepen snijdt. Op het oogenblik dat de bijl valt, rust de koek op een scherpen rand van het tafel tje en wordt hij van voren tegen een liniaal gedrukt, die natuurlijk voor kleine of voor groote korrels naar willekeur kan „gesteld" worden. De aldus verkregen reepen worden bij den tweeden doorgang overdwars in korrels gesneden. Deze snijtafels worden meestal ten getale van twee tegelijk gebruikt; de eene snijdt den koek tot reepen, de andere de reepen tot korrels. Met de geringe beweegkracht, die zij eischen (circa 1 paardekracht), verwerken deze machines circa 150 KG. buskruit per uur. Een 3e soort korreltoestel, het zoogeuaamde Engelsche wals-korrel- toestel, heeft 3 a 4 paren bronzen walsen van 20 cM. middellijn bij eene lengte van 80 cM.zij draaien met eene snelheid van 30 omwentelingen in de minuut. De tanden van de boven walsen zijn vrij lang, die van de mid den-walsen zijn kleinde onderwalsen zijn glad. De afstand tusscheu de walsen van eenzelfde paar is voor de drie paren verschillend en kan naar mate van de gewilde korrelgrootte geregeld worden. De buskruitkoek wordt door een lap linnen zonder eind op de bovenwals gebracht en valt neer op een zeef, die de te groote korrels terughoudt; vandaar vallen ze door de tweede wals op een tweede zeef, daarna op de onder wals. Elke lading bedraagt 200 KG.eerst nadat de machine gedurende eeu half uur gewerkt heeft, wordt zij stilgezet en mogen de werklieden het korrelhuis betreden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 436