422 Het prepareeren van den buskruitkoek geschiedt op de zoogenaamde walspers met gladde cylinders deze machine perst, evenals de bekende hydraulische pers, 2000 KG. buskruit in 12 uren en eischt daarvoor als beweegkracht twee paardenkrachten. Die beweegkracht werkt het eerst op den bovensten bronzen cylinder, en wordt op de beide andere alleen door wrijving overgebracht; die wrijving bedraagt 30.000 KG.; terwijl het buskruit op een lap laken zonder eind wordt aan- aangevoerd, vormt zich tusschen twee van de drie walsen (een bron zen en een met papier bekleede) de buskruitkoek. De vier beschreven toestellen dienen voor het artilleriekruit (het grofkorrelige); van geheel anderen aard is het korreltoestel, dat wij beschreven vonden als bij de Explosives Company in gebruik en voor geweerkruit bestemd; deze bestaat uit een snel roteerende trommel, door wier holle en geperforeerde as tal van fijne stralen eener pi- kraatoplossing (nader te beschrijven) in de trommel worden gespoten; binnen die trommel zweeft in zeer fijn verdeelden toestand schiet katoen, dat zich bij de aanraking met de fijne vloeistofdruppels tot korreltjes samenpakt. Aan dit laatste buskruit en tevens aan het Schulze-powder wijden we een afzonderlijk kapittel. C. Het E. C.-powder en het Schulze-powder. De directeur Walter Reid van de gezamenlijke fabrieken der E.C. (Explosives Company), welke met een kapitaal van anderhalf millioen pond sterling werken, is uitvinder van een buskruit, het zoogenaamd E.C.-powder, dat groot opzien heeft verwekt. Dit is het kruit, waar van wij zooeven in twee woorden de korrelmethode beschreven. Dit kruit, waarvan wij enkele eigenschappen, rookvrijheid, soortelijk gewicht enz., zooeven hebben bepaald, komt in drie variëteiten voor, welke niet met elkaar mogen worden verward. Vooropstellende, dat de drie variëteiten alle schietkatoen bevatten, wier brisante werking door bijmenging van salpeter is aan banden

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 437