423 gelegd, komen wij tot de volgende classificatie dier variëteiten le Variëteit. Het met kalisalpeter gemengde, zoogenaamd „gesal- peterde" salpetrisirteschietkatoen eenvoudig gekorreld, ouder den naamE. C.-geweerschietkatoeu. 2e Variëteit. Het gesalpeterde schietkatoen met in aether opgeloste aurin gedrenkt en gekorreld, onder den naam: E.O-jachtkruit. 3e Variëteit. Het gesalpeterde schietkatoen met in aether opge loste pikrinzuur gedrenkt en gekorreld (zie boven), onder den naam: E. C.-geweerkruit. De kleur van dit kruit is zwavel- tot oranjegeel; het bestaat uit kleine korrels van circa 1,5 mM. met een soortelijk gewicht van circa 0,5. Het is absoluut vrij van stof en vermoede lijk (Reid is gewoon zijne springstoffen aldus te behandelen) met houtgeest gedrenkt en daarna gedroogd, om een harder en gelijkma tiger korrel te verkrijgen. Herhaalde proefnemingen deden ons zien, dat dit kruit zonder rook verbrandt. Aangezien de bereidingswijze geheim wordt gehouden, kunnen wij niet met zekerheid zeggen, of de twee laatste variëteiten (II en III) na de behandeling met aurin (respectievelijk pikrinzuur) andermaal met een weinig salpeter zijn vermengd; zelfs is het zeer goed mogelijk, dat dezelfde bewerking zich eenige malen herhaalt, alvorens het kruit volkomen geconfec- tionneerd is. De uitvinder beveelt bij het gebruik van zijn buskruit de navol gende voorzorgen dringend aan De grootte der lading worde bepaald bij het gewicht, niet bij de maat; m. a. w. de ladingen behooren niet (zooals gebruikelijk is) te worden afgemeten, maar behooren te worden afgewogenwaar dit, in het groot werkende, omslachtig en ondoenlijk zou worden, beveelt de uitvinder het zorgvuldig bepalen, door middel van eenige wegin gen, van de juiste maat dringend aan. In geen geweer, zelfs met schroot schietende uit het grootst ka liber jachtgeweer, mag eene zwaardere lading dan 3,6 G. gebruikt worden. (Het Hebler-geweer van 8,7 mM. en het Rubin-geweer van 8 en van 7,5 mM. behoeven om eene Y0 528, 436 en 460 M. te bereiken, respectievelijk 4,8 gram, 5,4 en 5,4 G. Rottweil- kruic). Deze lading neemt voor middelbare kalibers af tot 1,2 G.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 438