425 onder verwarming op een waterbad. Het vat, dat voor de nitreering gebruikt wordt, moet vóór alles zeer diep zijn met het oog op het heftige schuimen; bij dat schuimen wordt de hars zoo mogelijk nog fijner verdeeld, dan vóór de nitreering met mechanische middelen mogelijk was. De genitreerde harsen worden zorgzaam uitgewas- schen, alvorens met de pyroxiline en salpeter te worden vermengd. Het Schulze-kruit is vaal-wit van kleur, ongelijk van korrel, naar schatting variëerende van 0,31,0 mM. en in tegenstelling met het E. C.-kruit geenszins stofvrij. Door zorgzaam sorteeren en door oordeelkundige verpakking kunnen deze nadeelen geneutraliseerd worden; wordt bovendien bij het laden der patroonhulzen een goed sluitende viltschijf gebezigd, dan zal dit buskruit voor oorlogsgebruik even bruikbaar zijn als het E. C.-kruit; men zij echter met het wurgen der patroonhuls steeds voorzichtig. Mocht door toevallige omstandigheden het buskruit vochtig zijn geworden, dan mag de temperatuur, waarbij men het droogt, in geen geval die van 150° Fahrenheit (alzoo 30° minder dan voor het E. C.- kruit is toegelaten) overschrijden, en wordt het daarna op een koude en droge plaats gedurende minstens 24 uren aan de lucht blootgesteld. In vergelijking met het zwarte buskruit bepaalt Schulze de grootte der lading door te nemen: dezelfde volume-hoeveelheid óf de halve gewichtahoeveelheid. Haar dien maatstaf zouden de bestaande patroonhulzen kunnen behouden blijven, en kan zonder verzwaring van de uitrusting aan patronen het vermogen van het vuurwapen door de eventueele invoering van het rookvrije kruit vrij belangrijk verhoogd worden. Met de meeste zorg moet het aanstampen en zelfs het samenpersen van de lading vermeden wordenwie de verleiding niet weerstaat om dit kruit samen te drukken, ten einde de lading te vergrooten, zal met wiskunstige zekerheid zijne roekeloosheid met het verlies van zijn geweer boeten; „experience" zegt de fabrikant „points to moderate charges, as giving the best results." "Wordt bij overlading met zwart buskruit een gedeelte van het kruit onverbrand uitgeworpen, het Schulze-kruit daarentegen zal, hoe groot de lading ook zjj, ge woonlijk in zijn geheel verbranden en zulks zal zeker het geval zijn als dat kruit sterk was samengedrukt. Dl. I, 1890. 28

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 440