428 binnen rukken! alzoo mislukte nogmaals een uitval, waarvan het heil der Kolonie kon afhangen, alleen om dat men niet in tijds de noodige maatregelen genomen had, om de troepen behoorlijk over de gragt te kunnen doen gaan. De dag begon aan te breken toen een Engelschen Deserteur bij den Generaal Jumel werd gebragt; de volgende vragen werden hem, in mijne tegenwoordigheid, door den majoor Directeur der Genie Schultze, gedaan Van welke natie zijt gij Engelsman. Waar zijt gij geboren? Te London. Waarom zijt gij gedeserteert? Ik ben buijten betrekking in Indien gekomen om mijn fortuin te beproeven. Men heeft mij met geweld uit mijne werkzaamheden gerukt en mij soldaat gemaakt. Ik heb verscheidene malen, doch te vergeefs mijn ontslag gevraagd. Ik heb een afkeer van allen dwang, en wil niet tot den dienst ge dwongen worden. Dit heeft mij tegen den Engelschen dienst een afschuw ingeboesemd. Als gij wilt dan zal ik u uit vrijen wil dienen. Hoe hebt gjj uwe desertie uitgevoerd Ik behoorde tot eene patrouille die tot onder uwe batterij aan de andere zijde van den Slokkan gekomen is. Daar heb ik de vol doening eener behoefte, waartoe ik mij moest ophouden, voorgewend, en toen ik mijne kameraden genoegzaam verwijderd zag, ben ik naar een van uwe patrouilles, die wij te voren gehoord hadden, geloopen, en heb mij overgegeven; verlangende naar den Generaal gebragt te worden. Weet gij eonige bijzonderheden, omtrend de plaats of voornemens van den vijand Gij zult morgen in uwe versterkingen aangevallen worden. Weet gij de beschikkingen van die attacque? Een Regimenc zal bij het aanbreken van den dag de Redoute buijten den Slokkan aanvallen. Zoodra het vuur begonnen is en men vooronderstellen kan, dat uwe aandacht daarop gevestigd is en gij versterkingen van troepen daarheen zult gezonden hebben zal men u bij Kampong Malaijo attacqueeren en daarna op het noorderfront.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 443