431 Hot Jager Regiment was geposteerd aan de overzijde der groote Rivier bij kampong Malaijo. Om 5 ure kwam den Generaal Janssens op het noorderfront bij den Generaal Jumel aan. Naauwelijks was hij van het paard ge stegen of men vernam het oorlogsgeschreeuw der Javanen bij de Redoute N°. 3. De Majoor Coder adjudant van Zijne Excellentie, klom te paard, en begaf zich dadelijk daar heen. Ik verzelde hem. Het Bataillon van den Luitenant Kolonel van der Kaa, had zich tusschen de kaserne en de Redoute, met het front naar deze, in bataille geschaardde linkervleugel naar den Slokkan, de regter veldwaarts gekeerd. De Majoor deze slechte stelling ziende vroeg naar den Kommandant, doch dezen was op dat oogenblik niet te vinden! De Majoor liet het Bataillon op de regter vleugel van front veranderen waardoor hetzelve buiten de Redoute naar den vijand ge keerd in Bataille kwam te staan. Dezen zagen wij voor ons, op een uit gebreid front en met tusschenruimte tusschen de pelotons. De beweging welke den Majoor Coder moest doen uitvoeren, werd geenzins vlug noch zonder verwarring bewerkstelligt, daar den Majoor noch ik met de Hollandsche taal bekend waren en dit de eenige was, die door onze soldaten over het algemeen verstaan werd. Het bataillon intusschen alzoo gesteld, opende zijn vuur op den vijand. Deze hield na onze eerste décharge op 50 a 60 schreden halt. De Majoor Coder gaf toen bevel om met de Bajonet of met de Javaansche kris aan te vallen, doch naauwelijks had zich het bataillon, daartoe in beweging gesteld, of den vijand ontving ons met een herhaald Bataillons vuur waardoor wij vele menschen verlooren, en het bataillon in plaats van steeds voort te rukken in verwarring achter uit week. Het gelukte den Majoor Coder om hetzelve weder tot staan te brengen en den aanval te vernieuwen, doch deze poging eindigde met den zelfden uitslag. De Majoor wilde voor de 3C maal een aanval doen, maar het was niet meer mogelijk het Bataillon te vereenigen. Terwijl dit plaats had, zondt mij den Majoor Coder naar den Generaal Janssens om te rapporteren wat er bij Redoute N°. 3 voorviel. De Generaal was te paard op weg naar den Oever van den Slokkan. Hij zondt order aan den Kolonel Bonnelle om met zijne Jagers interukken Da voor af kampong Malaijo te Verbranden, maar de Kolonel Bonnelle had

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 446